"Lalka" lub "Ziemia obiecana" z tematów. Zakończyła się matura z języka polskiego

Rozpoczęły się matury 2021. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Rozpoczęły się matury 2021. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Lalka” Bolesława Prusa lub „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta – rozprawy na temat tych lektur mogli wybrać tegoroczni maturzyści. Tegoroczne egzaminy odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym. Z uwagi na pandemię koronawirusa nie będzie egzaminów ustnych. 

Tematy z języka polskiego

Jak co roku, egzamin z języka polskiego składał się z dwóch części: testu i wypracowania. Dzisiaj do wyboru abiturientów była rozprawka na temat „Lalki” Bolesława Prusa oraz „Ziemi obiecanej” Władysława Reyonta. „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu” – to temat rozprawki na podstawie „Lalki”, „Miasto – przyjazne czy wrogie człowiekowi” – to z kolei temat rozprawki dotyczącej „Ziemi obiecanej”.

Na napisanie prac maturzyści mieli 170 minut. Po godzinie 14.00 opublikowane zostaną arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na których będą pytania z testu oraz poprawne odpowiedzi.

Matury cieniu COVID-19

W tym roku matury odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym na podobnych zasadach co poprzednio. Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i inne osoby zaangażowane w organizację tegorocznych matur.

Nie każdy mógł wejść

Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem), a także osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie. Zrezygnowano z egzaminów ustnych, są jedynie trzy egzaminy pisemne.

Życzenia od prezydenta

Do prezydentów zwrócił się na Twitterze prezydent Andrzej Duda: - Drodzy Maturzyści! Dziś rozpoczynacie egzaminy, których pomyślne zaliczenie uważa się za przepustkę do dorosłego życia. Wraz z Agatą, życzymy Wam przysłowiowego szczęścia w tej ważnej życiowej przeprawie. Niech nie opuszcza Was wiara we własne umiejętności i siły! Powodzenia! – napisał.

 

PH

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo