Sondaż Kantar. PO oddycha z ulgą, kwaśne miny Lewicy?

Przewodniczący PO Borys Budka (3P) oraz posłanka KO Jagna Marczułajtis-Walczak (P) podczas konferencji prasowej na rynku w Dąbrowie Tarnowskiej. Fot. PAP/Paweł Topolski
Przewodniczący PO Borys Budka (3P) oraz posłanka KO Jagna Marczułajtis-Walczak (P) podczas konferencji prasowej na rynku w Dąbrowie Tarnowskiej. Fot. PAP/Paweł Topolski
W maju PiS, wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, otrzymało poparcie 33 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach.

Z kolei Koalicja Obywatelska - 21 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 17 proc. - wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby też: Lewica - 6 proc. oraz Konfederacja - 5 proc.

Polecamy: B jak ból głowy Borysa Budki. Spójrzmy na nowy sondaż

Według sondażu, w maju wśród Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu największe poparcie - 33 proc. - uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem. To o 2 pkt. proc. więcej niż w kwietniu.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 21-procentowym poparciem (spadek o 1 proc.), a na trzecim - Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który może liczyć na 17-procentowe poparcie (wzrost o 1 pkt. proc.).


Lewica uzyskała 6 proc. (o 3 pkt. proc. mniej niż w kwietniu), a Konfederacja 5 proc. (o 1 pkt. proc. mniej).


Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska - 3 proc. (tyle co w kwietniu) oraz ugrupowanie Kukiz'15 z 2 proc. poparcia (również bez zmian).

Przybywa niezdecydowanych

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 13 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. To o 2 punkty procentowe więcej niż w kwietniu.

W wyborach wzięłoby udział 69 proc. badanych: 32 proc. "zdecydowanie", a 37 proc. "raczej" planuje udział w wyborach. Nie poszłoby na wybory 19 proc.: 11 "zdecydowanie", a 8 proc. "raczej".

Nie zdecydowało się czy wziąć udział w wyborach, czy też nie 12 proc. ankietowanych.

Odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować zmniejszył się 3 pkt. proc. w stosunku do kwietniowego wyniku, a mówiących, że "raczej" wezmą udział w wyborach jest większy o 2 pkt. proc.

Większy jest o 2 pkt. proc. odsetek tych, którzy zdecydowanie nie zamierzają wziąć udziału w głosowaniu, a "raczej" nie - spadł o 2 pkt proc.


Badanie przeprowadzono jeszcze przed ogłoszeniem przez PiS i Zjednoczoną Prawicę programu Polski Ład.


Sondaż wykonano między 7 a 12 maja techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 984 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 676 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

KW

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka