Wiceminister sprawiedliwości: Gotowe przepisy przeciw cenzurze w mediach społecznościowych

Sebastian Kaleta był gościem Sławomira Jastrzębowskiego Fot.  arch.
Sebastian Kaleta był gościem Sławomira Jastrzębowskiego Fot. arch.
Ministerstwo Sprawiedliwości ma gotowy projekt ustawy wolnościowej, która będzie chronić przed cenzurą w sieci, w mediach społecznościowych. Zarówno cenzurą ze strony państwa, jak i wielkich korporacji – powiedział w programie „Jastrzębowski Wyciska” Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości był gościem Sławomira Jastrzębowskiego. W programie poruszony został między innymi problem cenzury treści w portalach społecznościowych. Sebastian Kaleta przyznał, że problem jest realny, że często dochodzi do cenzury głównie konserwatywnych treści, pod pozorem mowy nienawiści, podczas gdy w rzeczywistości chodzi o krytykę radykalnie lewicowych rozwiązań. Wiceminister sprawiedliwości przyznał, że cenzura jest niedopuszczalna i zadeklarował, że w resorcie jest gotowy projekt zmian prawnych, mających skończyć z tego typu procederem.

– Zaproponowaliśmy przyjęcie ustawy, mającej chronić prywatnych użytkowników sieci przed cenzurą zarówno ze strony państwa, jak i wielkich korporacji. Ustawa została zaproponowana jeszcze przed sprawą Trumpa, po której z polskim ministerstwem sprawiedliwości kontaktowali się prawnicy z całego świata, bardzo zainteresowani tymi przepisami. Ministerstwo sprawiedliwości rekomenduje na forum Unii Europejskiej, żeby Polska proponowała takie rozwiązania – mówił Sebastian Kaleta.

Jak podkreśla, ustawa nie jest jednak procedowana, gdyż blokuje ją Kancelaria Premiera. – Ustawa ta nie jest procedowana w Polsce, bo Kancelaria Premiera nie wpisuje jej do wykazu prac legislacyjnych. Mam nadzieję, że nie skończy się tak, że jakiemuś ważnemu prawicowemu politykowi, albo konserwatywnej partii, zostanie skasowany profil i uniemożliwiony zostanie kontakt z wyborcami w trakcie kampanii wyborczej, i wszyscy będą mądrzy, gdy zobaczą, że mleko się rozlało – ostrzega wiceminister sprawiedliwości.

– Ustawa nie powinna budzić kontrowersji, bo jest wolnościowa. Projekt jest gotowy, powinien być jak najszybciej procedowany. Co kilka dni przypominam się kolegom z Prawa i Sprawiedliwości, że powinni się tą sprawą zająć – podsumowuje gość Sławomira Jastrzębowskiego.

CALA ROZMOWA SŁAWOMIRA JASTRZĘBOWSKIEGO Z SEBASTIANEM KALETĄ

Zobacz także:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka