Ordo Iuris otwiera uczelnię Collegium Intermarium. Na inauguracji Gliński i Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) i wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (P) podczas konferencji inaugurującej powstanie Collegium Intermarium, fot. PAP/Mateusz Marek
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) i wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (P) podczas konferencji inaugurującej powstanie Collegium Intermarium, fot. PAP/Mateusz Marek
Nowa uczelnia Collegium Intermarium zainaugurowała swoją działalność. Na otwarciu byli wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Misją uczelni jest integracja środowisk akademickich krajów Międzymorza.

Uniwersytet Ordo Iuris

Nowa uczelnia będzie opierać się na doświadczeniu organizacji eksperckich i think tanków, w tym Instytutu Ordo Iuris, którego eksperci współtworzą kadrę dydaktyczną i naukową. Szkoła ma być przeciwwagą dla prywatnych uczelni, które według Ordo Iuris, poza wiedzą, zaszczepiają studentom lewicowo–liberalny światopogląd.

Flagowym kierunkiem uczelni mają być studia prawnicze. Uczelnia uruchamia też specjalistyczne studia podyplomowe adresowane do doświadczonych prawników poświęcone m.in. zagadnieniom nowych technik dowodowych, negocjacji umownych i zamówień publicznych. Uczelnia przygotowała także program studiów z zakresu retoryki adresowane do uczestników życia publicznego.

Tymoteusz Zych, rektor Collegium Intermarium, mówił podczas inauguracji, że "prowadząc życie akademickie musimy czerpać ze źródeł, musimy na nowo odkryć rzymską ideę prawa, która łączy to co powszechne z tym, co partykularne, rozpoznaje znaczenie prawa narodów, prawa naturalnego, ale też pięknej różnorodności tradycji poszczególnych krajów". Rektor mówił, że nowa uczelnia ma pokazać, że jest możliwy inny uniwersytet, by stanowić inspirację i wzorzec. - Chcemy, aby Collegium Intermarium było prawdziwym wolnym uniwersytetem Europy Środkowej nie tylko z nazwy - dodał.

Czarnek: Dziś szaleje postmodernizm i neomarksizm

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że ponad sto lat temu - kiedy powstawał Katolicki Uniwersytet Lubelski - "szalał marksizm i modernizm, który fałszował rzeczywistość". - Dziś znajdujemy się w innym, ale bardzo podobnym momencie. Dziś nie szaleje modernizm, tylko postmodernizm, nie marksizm tylko neomarksizm, ale wszystko zanurzone jest w tej samej absurdalnej ideologii - powiedział.

W ocenie ministra edukacji i nauki tym ideologiom "musimy stawić czoła poprzez uprawianie wolnej debaty uniwersyteckiej". - Dzisiaj w Polsce mamy sytuację, w której możemy naliczyć kilkadziesiąt co najmniej postępowań albo dyscyplinarnych, albo co najmniej wyjaśniających w stosunku do osób, które po prostu chcą w sposób wolny debatować. Jakoś dziwnie się składa, że wszystkie te osoby albo odwołują się do chrześcijaństwa, albo do idei konserwatywnych, a wśród tych kilkudziesięciu osób nie ma ani jednej, która by była stawiana do odpowiedzialności za głoszenie tez lewicowych, lewackich, lewicowo-liberalnych. Dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta. Ludzie wolności mają to do siebie, że potrafią ze wszystkimi dyskutować na argumenty i nie boją się tej dyskusji - zaznaczył.

Dlatego - wyjaśnił Czarnek - "powstanie Collegium Intermarium, uczelnia, która będzie stawiała na wolność debaty akademickiej, co jest tak ważne i tak cenne w dzisiejszym świecie".

Gliński:  Ważna inicjatywa, co najmniej z pięciu powodów

W ocenie wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, powołanie Collegium Intermarium to bardzo ważna inicjatywa, co najmniej z pięciu powodów. - Po pierwsze dlatego że obserwujemy w świecie współczesnym, a także w środowisku akademickim olbrzymie zagrożenie dla wolności i pluralizmu. Po drugie, dlatego, że ta inicjatywa podkreśla wymiar międzymorza, tak bardzo ważny wymiar kulturowo i politycznie - mówił Gliński. Kolejnym powodem - wyjaśnił wicepremier - jest to, że inicjatywa ta "odnosi się do nowych, współczesnych wyzwań". - One są bardzo trudne. One są – tak jak to bywa w rozwoju cywilizacyjnym - często nie do końca rozpoznane, ale one są oczywiste. Jeżeli im nie stawimy czoła teraz, to będziemy rozliczani co najmniej z zaniechania - powiedział minister.

Dodał, że istota Collegium Intermarium polega także na tym, że uczelnia "odwołuje się do pięknych, wspaniałych, klasycznych tradycji także związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza czy historią europejską". - Dla mnie może najbardziej istotne jest to odwołanie się do misji polskiej inteligencji. I po piąte, że jest to inicjatywa oddolna, inicjatywa, która ma w sobie pierwiastek szalenie ważny - w czasach współczesnych także - dzielności, niezgody na to, co jest złego w naszym otoczeniu i odwołuje się do samoorganizacji, do funkcjonowania instytucji obywatelskich - zaznaczył szef MKDNiS.

List od premiera Mateusza Morawieckiego

Mateusz Rafał z KPRM odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Napisał on, że nowo powstała uczelnia "poprzez przywrócenie klasycznej idei uniwersytetu pragnie stworzyć wspólnotę akademicką głęboko zakorzenioną w tradycji i kulturze Europy, opartą na jej fundamentalnych wartościach". "Przyświeca jej cel kształcenia zorientowanego na służbę dla dobra wspólnego odnoszącego się do źródeł naszej cywilizacji, prawa rzymskiego, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa. Powołanie tego nowego, międzynarodowego środowiska daje szanse na twórczą debatę naukową, wysokiej jakości badania i kształcenie oraz formowanie studentów z duchu obywatelskim i patriotycznym" - dodał premier.

Konferencja inaugurująca powstanie Collegium Intermarium

Uczestnicy konferencji złożyli podpisy pod deklaracją poparcia odnowy idei uniwersytetu.

W konferencji naukowej inaugurującej działalność nowej uczelni udział biorą m.in. były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, doradczyni Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Frankopan, Caroline Cox zasiadająca w brytyjskiej Izbie Lordów, doradca prezydenta Andrzeja Dudy socjolog Andrzej Zybertowicz.

Wśród wykładowców uczelni są m.in. rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie Andras Lanczi, francuski teoretyk prawa Gregor Puppinck, a także chorwacki myśliciel i parlamentarzysta Stephen Bartulica. Zajęcia będą prowadzić także sędziowie polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz twarze znane z polskiej sceny politycznej i dziennikarstwa.

Start roku akademickiego w Collegium Intermarium tradycyjnie w październiku.

ja


Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo