Jest ważny wyrok ws. faktur Kijowskiego z KOD

Mateusz Kijowski (z prawej)
Mateusz Kijowski (z prawej)
Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury i uchylił wyrok roku więzienia w zawieszeniu dla Mateusza Kijowskiego. Były lider KOD jest oskarżony o poświadczenie nieprawdy w fakturach organizacji.

Oskarżony również skarbnik KOD

Do ponownego rozpatrzenia trafi także sprawa drugiego oskarżonego w tym procesie byłego skarbnika Komitetu Obrony Demokracji Piotr Ch., którego sąd I instancji uniewinnił. Tym samym Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił apelację prokuratury w tej sprawie, która domagała się kary po roku pozbawienia wolności dla obu oskarżonych oraz orzeczenia solidarnego obowiązku naprawienia szkody finansowej. Postępowanie wróci ponownie na wokandę. 

Piątkowy wyrok zapadł w procesie apelacyjnym ws. "afery fakturowej" w Komitecie Obrony Demokracji. Chodzi o sprawę nieprawidłowości w rozliczaniu finansowym Komitetu Obrony Demokracji, która uważana jest za punkt zwrotny w dziejach popularnego na początku rządów PiS ruchu. Faktury byłego lidera KOD doprowadziły ostatecznie do kryzysu i marginalizacji komitetu. Według oskarżonego, rzeczywistym celem afery było usunięcie go z komitetu i przejęcie władzy w organizacji. 

Afera wokół Kijowskiego

W sprawie tej na ławie oskarżonych obok Kijowskiego zasiadł też były skarbnik KOD Piotr Ch. Zdaniem prokuratury mężczyźni mieli poświadczyć nieprawdę w 9 fakturach wystawionych w 2016 r. przez firmę należącą do Kijowskiego na rzecz komitetu społecznego KOD i stowarzyszenia KOD za rzekome wykonanie usług informatycznych. Według śledczych, usługi te nie zostały wykonane, a oskarżeni przywłaszczyli sobie z tego tytułu ponad 120 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić m.in. ze zbiórek od sympatyków KOD. 

Zobacz więcej: Afera fakturowa w KOD - Mateusz Kijowski skazany. Ma "pozytywną prognozę kryminalistyczną"

W końcu września ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Pruszkowie uznał Kijowskiego za winnego poświadczenia nieprawdy w siedmiu fakturach i skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 5 tys. zł grzywny. Sąd podkreślił wtedy, że mężczyzna nie przywłaszczył pieniędzy komitetu, czego uznania domagała się prokuratura. Tym wyrokiem pruszkowski sąd uniewinnił Piotra Ch. Zarówno prokuratura jak i Kijowski wnieśli apelacje od tego wyroku.  

Zobacz wideo z dzisiejszego posiedzenia sądu:


GW

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka