Zofia Kaczmarek dostała się na Cambridge. Astronomiczny talent napotkał przyziemną przeszkodę (Fot. zrzutka.pl)
Zofia Kaczmarek dostała się na Cambridge. Astronomiczny talent napotkał przyziemną przeszkodę (Fot. zrzutka.pl)

Zofia chce zostać astronomką. Ma niesamowite osiągnięcia i… wielki problem

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Zofia Kaczmarek to 23-latka z Torunia, która chce zostać astronomką. Młoda Polka, która robi furorę w świecie naukowym, dostała się na prestiżowe studia w Cambridge. Uczelnia wymaga jednak od niej - nomen omen - astronomicznej kwoty. Po tym, jak opisała swoją historię, pieniądze na jej studia wpłaciło już ponad tysiąc osób.

Kiedy miała pięć lat, mama po raz pierwszy zabrała ją do toruńskiego planetarium. W wieku 13. prowadziła pierwsze obserwacje na zajęciach koła astronomicznego. Jako 17-latka wygrała Olimpiadę Astronomiczną jako druga kobieta w 60-letniej historii konkursu. A rok później osiągnęła najwyższy wynik w dziejach.

Zofia Kaczmarek dostała się na Cambridge. Astronomiczny talent

Zofia Kaczmarek to wschodząca gwiazda astronomii, która zdobywa dla Polski medale również na międzynarodowych olimpiadach, a jej imieniem i nazwiskiem nazwano odkrytą kilka lat temu planetoidę. I choć to prawdopodobnie największy astronomiczny talent pod toruńskim niebem od czasów Kopernika, jej droga do gwiazd może się skończyć z najbardziej przyziemnych powodów.

Polka dostała się na prestiżowe studia w Cambridge. Przeszła wieloetapowy proces rekrutacji i spełniła wszystkie kryteria formalne, by uznanym zespole prof. Wyna Evansa pracować nad zagadnieniem ciemnej materii. Pozostała tylko jedna rzecz. Udowodnić uczelni, że stać ją na te studia. „A w tej chwili to nieprawda, bo też kwota, która by mi na to pozwoliła, jest niebagatelna” - pisze Zofia.

Zobacz także:

Młoda Polka chce sięgać gwiazd. Przyziemna przeszkoda

23-latka zamieściła wpis, w którym zdradza, że na studia w Wielkiej Brytanii odłożyła niemal 70 tys zł. Po tym, jak Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, czesne dla polskich studentów wzrosło z ok. 9 do… ponad 32 tysięcy funtów. Razem z kosztami utrzymania to 250 tysięcy złotych!

„Jestem ogromnie sfrustrowana tym, że lata starań i ciężkiej pracy, mogą zostać zniweczone przez niezależną ode mnie sytuację polityczną. Nie poddam się jednak i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie” - napisała Zofia w serwisie zrzutka.pl.

Ponad tysiąc osób wpłaciło pieniądze. Potrzeba jeszcze więcej

„Myślicie teraz może: dlaczego mielibyśmy płacić komuś za zdobycie dyplomu i cennego wpisu do CV? Bo zapewniam, że zależy mi na czymś znacznie większym i ważniejszym - na nauce” - dodała.


Zofia Kaczmarek swoją historią przekonała już ponad tysiąc osób. Wciąż potrzebuje jednak kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby osiągnąć swój cel. Pomóc jej można wpłacając pieniądze za pośrednictwem tej strony w serwisie zrzutka.pl.

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie