Lex TVN w Sejmie. Kaczyński i politycy PiS wyszli z sali, gdy głos zabrał Budka

Politycy PiS bojkotują przemówienie Budki. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Politycy PiS bojkotują przemówienie Budki. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
W Sejmie trwa dyskusja wokół projektu ustawy nowelizującej rynek medialny. PiS liczy na większość w przegłosowaniu noweli. - Zakładaliście podsłuchy, przejmowaliście gazety - zarzucał opozycji poseł sprawozdawca Marek Suski.

Kluby parlamentarne mają po 5 minut na zaprezentowanie stanowisk ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, która zmusi amerykańskie Discovery do wycofania się z polskiego rynku mediów. To właściciel stacji TVN. Od wczoraj pasmo informacyjne TVN24 jest zdominowany informacjami o "lex TVN". Relacjom towarzyszy czarny, żałobny pasek z białymi napisami: "Atak PiS na polskie media". 

Suski: Będzie okres przejściowy dla TVN

Z ramienia PiS głos w Sejmie zabrał Suski, który wytknął opozycji - jego zdaniem - hipokryzję. - Zakładaliście podsłuchy, inwigilowaliście dziennikarzy, przejmowaliście media, że wspomnę o "Rzeczpospolitej" - wyliczał. Suski podkreślał, że kłamstwem jest, jakoby obóz władzy zamierzał ułatwić spółkom skarbu państwa przejęcie TVN. - My tego nie chcemy - mówił. 

- Zgłosimy do projektu noweli ustawy o radiofonii i tv poprawki wydłużające okres przejściowy, żeby jedna ze stacji mogła dopasować do polskich przepisów swoje udziały - oświadczył Suski. 

Budka: Stoicie tam, gdzie ZOMO

Gdy na mównicę wyszedł po nim były lider PO Borys Budka, Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie i wielu posłów Zjednoczonej Prawicy wyszło z sali plenarnej. Zostało tylko kilku przedstawicieli PiS - w tym Suski.

Według Budki, PiS wzoruje się na reżimach Władimira Putina, Aleksandra Łukaszenki i Yecepa Erdogana przy zmianie w układzie mediów. Zażądał też wycofania projektu z porządku obrad parlamentu. - Stoicie tam, gdzie kiedyś ZOMO - grzmiał.  

Kosiniak-Kamysz ostro o noweli lex TVN

- Wy się boicie prawdy! - zwrócił się do PiS Władysław Kosiniak-Kamysz w ostrym przemówieniu. Lider PSL nazwał ustawę "lex TVN" "ohydztwem". - Chcecie zabić wolne media i rozwalić relacje z USA. Ta ustawa jest niezgodna z naszymi wartościami, etosem "Solidarności" i polską konstytucją - zwrócił uwagę polityk. 

- Kto zagłosuje za tą ustawą, zagraża polskiej wolności i demokracji - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. 

GW

Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka