Transport z pomocą humanitarną dla migrantów na Białorusi gotowy do przekazania

Transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na Białorusi gotowy do przekazania. Fot. PAP
Transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na Białorusi gotowy do przekazania. Fot. PAP
Ze składnicy RARS wyjechał w poniedziałek wieczorem transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na terenie Białorusi – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. By mógł on przekroczyć granicę, potrzebna jest zgoda władz białoruskich.

Polskie MSZ wysłało w niedzielę notę dyplomatyczną do Białorusi, w której zadeklarowano w niedzielę pomoc humanitarną dla migrantów. Transport dla grupy kilkudziesięciu osób przebywających w strefie przygranicznej jest już gotowy do przekazania.

Transport z pomocą humanitarną dla migrantów na Białorusi gotowy do przekazania

- Ze składnicy RARS wyjechał w poniedziałek wieczorem transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na terenie Białorusi. Zawiera on 8 namiotów, 80 łóżek, 160 kocy i 80 kompletów piżam oraz środki ochrony osobistej. Pomoc zostanie przekazana po wydaniu zgody władz Białoruskich na przekroczenie granicy - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Michał Kuczmierowski wyjaśnił, że polski MSZ wystosował notę do MSZ białoruskiego i teraz strona polska czeka na odpowiedź. - W związku z tym, że imigranci są po stronie białoruskiej, naszą pomoc humanitarną przekażemy po przewiezieniu przez przejście graniczne - dodał.

Prezes RARS Michał Kuczmierowski. Przygotowujemy transport z pomocą humanitarną na Litwę

Prezes RARS poinformował, że przygotowywana jest także druga część transportu, w której może być żywność i środki medyczne. - Czekamy na potwierdzenie ze strony władz białoruskich co do potrzeb i oczekiwanego wsparcia - powiedział Kuczmierowski.

Podobne transporty zostały przekazane w połowie lipca na Litwę. Polska ofiarowała wówczas - podobnie jak teraz - namioty, środki ochrony osobistej, łóżka, agregaty czy ogrzewacze. - Obecnie przygotowujemy kolejny transport na Litwę, który jest odpowiedzią na prośbę strony litewskiej - powiedział szef RARS.

Przy granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów, m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze.

MD

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka