Tusk ostro o słowach Terleckiego i Polexicie. "Polską rządzą nieznośne bachory"

Donald Tusk był gościem programu "Jeden na jeden" TVN24. Fot. Twitter/TVN24
Donald Tusk był gościem programu "Jeden na jeden" TVN24. Fot. Twitter/TVN24
Donald Tusk uważa, że podważanie sensu uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej nie pozostanie bezkarne i pogłębi się izolacja naszego państwa. - Nawet, jeśli to jest takie sobie paplanie. Czasem mam wrażenie że Polską rządzą takie nieznośne bachory, które stać na wypowiedzenie każdej możliwej politycznej herezji - stwierdził w TVN24 lider PO.

Przekaz PiS o Polexicie?

Ryszard Telecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, odnosząc się do konfliktu rządu z Komisją Europejską na temat reformy sądownictwa, stwierdził: - Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. 

Z kolei Marek Suski powiedział tak: - Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim. 

Wielu komentatorów i polityków opozycji uznało, że to wprost mówienie o Polexicie, czyli wyjściu z Unii Europejskiej. Do słów wicemarszałka Sejmu odwołał się dziś w TVN24 Donald Tusk. 

- Taka retoryka, porównywanie Brukseli, Unii Europejskiej do Związku Radzieckiego, czy okupacji hitlerowskiej, takie słowa nie pozostają bez skutku, nie są bezkarne. Są rujnujące dla naszej reputacji w Europie - komentował szef PO.  

PiS to "nieznośne bachory"

- Znam ich od wielu, wielu lat i większość z nich jest przekonana, że Unia Europejska jest przykrą koniecznością w najlepszym wypadku. I tak naprawdę takie rozmowy, myśli o tym, żeby uwolnić się od tej zacytuję drugiego klasyka PiS-owskiego pana posła Marka Suskiego, żeby z tej okupacji Brukselskiej Polskę wyzwolić, jeśli nie jest to plan polityczny, to jest to na pewno ich taka emocjonalna też gotowość i intencja - podkreślił Tusk. 

Były premier porównał PiS do "nieznośnych bachorów". - To, co cechuje PiS, to nieustanny hazard. To podważanie sensu bycia w UE, polskiego interesu i jego związku z UE ma swoje konsekwencje, nawet jeśli jest to paplanie. Czasem mam wrażenie, że Polską rządzą nieznośne bachory, które są w stanie wypowiedzieć każdą polityczną herezję - zaznaczył Tusk. 

- Tego typu katastrofy jak na przykład Brexit, czy ewentualne wyjście Polski z Unii bardzo często zdarzają się nie dlatego, że ktoś to zaplanował, tylko, że ktoś nie umiał zaplanować mądrej alternatywy wobec takiego potencjalnego dramatu - krytykował Zjednoczoną Prawicę.

- Polska może przestać być członkiem UE szybciej niż to się komukolwiek wydaje właśnie przez to wylatywanie wszystkiego z rąk PiS-owskiej ekipie - ostrzegał Tusk. 

GW

Lubię to! Skomentuj95 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka