Andrzej Duda udzielił wywiadu TVN24 w USA. Padło pytanie o lex TVN

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Andrzej Duda nie odpowiedział wprost w rozmowie z Marcinem Wroną, czy zawetuje ustawę medialną autorstwa PiS. Wszystko jednak na to wskazuje. - Decyzję podejmę, kiedy dostanę ustawę - stwierdził.

Polski prezydent cztery ostatnie dni przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wziął udział w debacie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkał się z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej i Polakami, mieszkającymi w Nowym Jorku i Linden. Przy okazji, Andrzej Duda udzielił wywiadu - pierwszego od wielu miesięcy - stacji TVN24. 

Zobacz: 

KRRIT przedłuża koncesję dla TVN24. Koniec sagi z lex TVN w tle

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie. Policja zatrzymała 14-latkę

„Urodziny są tylko pretekstem”. Politolog o prawdziwych powodach zawieszenia Budki


Lex TVN - ewentualne weto czy podpis?

Przypomnijmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostatecznie przedłużyła koncesję na nadawanie dla kanału informacyjnego. Wciąż w grze jest jednak lex TVN, czyli prawo, które jeśli wejdzie, wyruguje z rynku medialnego amerykańską firmę Discovery. TVN24 zapytało prezydenta wprost, czy zawetuje ustawę, która wróciła do Sejmu po odrzuceniu jej w Senacie. 

- Powiedziałem, tak jak zresztą powtarzam cały czas, oczywiście ja rozumiem amerykańskie interesy i amerykańskie podejście, ale zapewniłem wszystkich, i powiedziałem to głośno, że w Polsce przestrzegane są wszystkie normy, że w Polsce jest wolność słowa, w Polsce jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej, gwarantowana przez polską konstytucję, i w związku z tym z tego punktu widzenia będę oceniał tę ustawę, jak ją dostanę - stwierdził Andrzej Duda. 

- Jeżeli dojdę do wniosku, że istotne elementy związane z ładem konstytucyjnym i bezpieczeństwem, choćby właśnie prowadzenia działalności gospodarczej, inwestowania w Polsce, spokojem inwestowania w Polsce, są tam postawione pod znakiem zapytania, to te decyzje będą tutaj oczywiście zdecydowane - zadeklarowała głowa państwa. 

Rozmowy z Discovery

Co ciekawe, Andrzej Duda podczas rozmów z Amerykańską Izbą Handlową, spotkał się też z przedstawicielami Discovery. W rozmowach nie pominięto tematu lex TVN. 

- Powiedziałem tak, jak zresztą powtarzam cały czas, że oczywiście ja rozumiem amerykańskie interesy i amerykańskie podejście, ale zapewniłem wszystkich, bo powiedziałem to głośno, że w Polsce przestrzegane są wszystkie normy. W Polsce jest wolność słowa. W Polsce jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej, gwarantowana przez polską konstytucję. I w związku z powyższym z tego punktu widzenia ja będę oceniał tę ustawę, jak ją dostanę - wskazał prezydent. 

W toku dyskusji padło też wiele pozytywnych słów na temat Polski. - Nie musieli tego mówić, przecież nikt inwestorów amerykańskich obecnych na polskim rynku, tutaj na spotkaniu z prezydentem Polski w Nowym Jorku nie zmusza do tego, żeby mówić komplementy na temat Polski. Gdyby nie chcieli, gdyby myślę nie mieli takiego przekonania, to by tego nie powiedzieli - mówił Andrzej Duda. 

- Mówili dużo dobrego na temat naszego rozwoju. Mówili dużo dobrego na temat naszej polityki gospodarczej w związku także z pandemią koronawirusa - podkreślił gość TVN24.  


GW

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka