Finalista Nike o "faszyzmie" w Polsce. Ziemkiewicz:"Wolność słowa jest także dla kretynów". fot. Wikimedia/Salon24
Finalista Nike o "faszyzmie" w Polsce. Ziemkiewicz:"Wolność słowa jest także dla kretynów". fot. Wikimedia/Salon24

Finalista Nike o "faszyzmie" w Polsce. Ziemkiewicz: Wolność słowa jest także dla kretynów

Redakcja Redakcja Jastrzębowski wyciska Obserwuj temat Obserwuj notkę 161
Grzegorz Piątek, finalista Nagrody Literackiej Nike, skrytykował "faszystowskie" tendencje panujące w polskiej polityce. Rację przyznała mu prowadząca galę Grażyna Torbicka. Rafał Ziemkiewicz skomentował to zdarzenie w programie "Jastrzębowski wyciska".

Nagrodę Literacką "Nike" 2021 otrzymał Zbigniew Rokita za książkę "Kajś" - wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości. Uwagę internautów zwróciła jednak wypowiedź innego finalisty - Grzegorza Piątka, który został nominowany do nagrody za książkę "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".

Czytaj więcej: "Kajś" Zbigniewa Rokity laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021

Krytyka sytuacji politycznej w Polsce na gali Nike

Architekt i krytyk architektury skrytykował sytuację polityczną w kraju.

To całe faszystowskie g… w którym się teraz znajdujemy, też się kiedyś skończy. Bądźmy gotowi od pierwszego dnia budować sobie lepszą rzeczywistość

- powiedział Piątek

Prowadząca galę dziennikarka Grażyna Torbicka pogratulowała Piątkowi jego dzieła literackiego i wypowiedzi.

Brawa za to co pan napisał, za to co pan powiedział

– stwierdziła.


Dziennikarka zapytała też Piątka o pomysł odbudowy Pałacu Saskiego. Architekt roześmiał się i powiedział:


To bardzo zły, spóźniony i ekstrawagancki pomysł. (…) Odbudowa Warszawy skończyła się wraz z odbudową Zamku Królewskiego. Pokolenie które straciło przedwojenną Warszawę, odbudowało to co się wtedy dało, a nawet więcej. Na tym można skończyć, wyobrażajmy sobie przyszłość

- wyjaśnił architekt.

Ziemkiewicz: "Wolność słowa jest również wolnością słowa dla kretynów"

Publicysta "Do Rzeczy" zapytany przez Sławomira Jarzębowskiego o reakcję na wystąpienie Piątka na gali Nike odpowiedział: "Wolność słowa jest również wolnością słowa dla kretynów, dla szui".

- Podczas oglądania gali Nike miałem takie same odczucie, jak wtedy, gdy oglądałem program randkowy, gdzie na golasa ludzie pokazują sobie narządy płciowe ( red. "Magia Nagości"). Ale w jednym się zgadzam - stwierdził RAZ.

Chodzi o kolejny incydent, którym miał miejsce podczas gali rozdania Nagród Literackich Nike 2021. W pewnym momencie publiczność wzniosła do góry kartki z pytaniem skierowanym do obecnego obozu władzy: "Gdzie są dzieci?". Chodzi o dzieci imigrantów z Michałowa.

- Adam Michnik podsumował to tak: Te kartki, które trzymacie w rękach, są ważniejsze od tych książek, które piszecie. I miał rację - ironizował Ziemkiewicz, który stwierdził, że nagrody Nike otrzymują nic nieznaczące pozycje.

Obejrzyj całą rozmowę z Rafałem Ziemkiewiczem:


Czytaj też:


KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj161 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka