Biskupi spotkają się w Lourdes. Będą dyskutować o raporcie na temat pedofilii w Kościele

Unsplash/David Beale
Unsplash/David Beale
Dziś rozpoczyna się spotkanie episkopatu Francji na jesiennym zgromadzeniu w sprawie środków przeciwdziałania nadużyciom seksualnym w Kościele i odpowiedzi na raport o pedofilii zlecony przez biskupów pod kierownictwem Jean-Marca Sauve’a.

Spotkanie biskupów ma trwać aż do 8 listopada. Francuska opinia publiczna oczekuje działań w tym rekompensat ze strony Kościoła dla ofiar pedofilii. Jednak w tej kwestii nie ma jednomyślności ani wśród biskupów, ani wśród Francuzów-katolików.

216 tys. osób padło ofiarą księży-pedofili

Opublikowany 5 października raport Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) ujawnił, że 216 tys. osób – głównie chłopców w wieku od 10 do 13 roku życia – padło od 1950 r. ofiarą przestępstw na tle seksualnym, których sprawcami byli księża.

Ciase pod przewodnictwem Sauvé’a, powołano w 2018 r. na prośbę francuskiego Episkopatu.

Episkopat otrzymał zalecenia

Raport komisji zawiera zalecenia dla Episkopatu, m.in. dotyczące współpracy z prokuraturą o automatycznej procedurze zgłaszania przypadków nadużyć.

Biskupi planują 6 listopada - jak informuje dziennik „Le Figaro” - zakrojony na szeroką skalę „gest pokutny” wobec ofiar na dziedzińcu bazyliki sanktuarium w Lourdes. Episkopat ma również omówić powstanie miejsca pamięci ofiar.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo