Sondaż parlamentarny CBOS. Kaczyński ma powody do niepokoju

Fot. P. Tracz / KPRM, CC0
Fot. P. Tracz / KPRM, CC0
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby wyboru parlamentarne odbyły się w listopadzie, PiS mógłby uzyskać 29 proc. głosów, KO 18 proc., Polska 2050 12 proc., Konfederacja 6 proc., a Lewica na 5 proc. głosów.

Sondaż parlamentarny. PiS nadal liderem, ale poparcie spada

Najnowsze badanie CBOS potwierdza odnotowany w październiku spadek poparcia dla koalicji rządzącej. Aktualnie na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 29 proc. wyborców. I choć w stosunku do pomiaru sprzed dwóch tygodni jest to wynik lepszy o 1 punkt procentowy, to biorąc pod uwagę średnią z dziesięciu miesięcy (34,1 proc. )jest to wynik znacznie gorszy. 

Tak jak w poprzednim sondażu drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, którą chce poprzeć 18 proc. ankietowanych. W stosunku do października to poprawa o 1 proc. i wygląda na to, że przejęcie sterów w partii przez Donalda Tuska nadal przynosi pozytywny efekt.

Podobnie jak w październiku na trzecim miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni. Wynik ugrupowania nie zmienił się. Na Polskę 2050 chciałoby zagłosować 12 proc. wyborców.

Sondaż parlamentarny. Wielu niezdecydowanych

Z badania CBOS wynika, że gdyby wyboru do Sejmu odbywały się w listopadzie, w parlamencie moglibyśmy zobaczyć przedstawiciele jeszcze dwóch partii. Chodzi o Konfederację WiN, na którą chce głosować 6 proc. badanych (spadek o 2 proc.) oraz Lewica, która od dwóch badań balansuje na granicy progu wyborczego (5 proc.).

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska z wynikiem 2 proc. (spadek o 1 proc.) oraz partia Kukiz'15 (1 proc.).

Warto zaznaczyć, że tak jak w poprzednich miesiącach w listopadzie wyjątkowa duża okazała się grupa osób niezdecydowanych - 22 proc. odpowiadało, że "Trudno powiedzieć", a 4 proc. odmówiło odpowiedzi.

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka