Marlena Maląg w Salon24: W lutym nauczyciele dostaną więcej pieniędzy

Salon24
Salon24
Gościem programu "Jastrzębowski wyciska" była dziś Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rozmowa dotyczyła m.in. osób, które w związku z wejściem w życie Nowego Ładu otrzymały niższe wynagrodzenia

- Sytuacja, która się zdarzyła [...] dotknęła tych osób, które pracują na niepełnych etatach w kilku placówkach. Każdy pracownik, rozpoczynając pracę, wypełnia PIT-2 i wtedy kwota wolna od podatku w tym zakładzie pracy o tyle dochód jest pomniejszany. Tutaj doszło do sytuacji, że w tych dodatkowych miejscach zatrudnienia nie została uwzględniona kwota wolna od podatku - tłumaczyła Marlena Maląg w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim.


Nauczyciele nie poniosą żadnej straty

Minister zapewniła również, że wynagrodzenia nauczycieli zostaną wyrównane.

- Nauczyciele żadnej straty nie poniosą, bo tak jak założenia Polskiego Ładu, serce Polskiego Ładu to zmiana w polityce podatkowej. To są historyczne zmiany, wprowadzenie 30-tys. kwoty wolnej od podatku [...], która realnie wpłynie na wysokość wynagrodzeń, również tych nauczycielskich - zapewniała Maląg.


Minister zapowiedziała, że w lutym nauczyciele i inne osoby, które otrzymały niższe wynagrodzenia, otrzymają rekompensatę.

Zobacz: Kurator oświaty o szczepionkach: Eksperyment o nie do końca znanych konsekwencjach

- W przyszłym tygodniu będzie rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Finansów, które uporządkuje pobieranie zaliczek na podatek dochodowy i w związku z tym nauczyciele w miesiącu lutym [...] będą mieli wyrównaną tę stratę, którą ponieśli w styczniu - tłumaczyła Maląg.

Z ust minister padły również przeprosiny.

- My za to przepraszamy, że do takiego zamieszania w ogóle doszło - powiedziała minister - Warto przeprosić i przede wszystkim wyciągnąć wnioski, bo jeżeli wprowadzamy strategiczną, bardzo dużą reformę, to my dzisiaj, zespoły ekspertów pracują i w każdym momencie, jeśli doszłoby do jakiejś sytuacji, która jest niepokojąca, niekorzystna dla Polaków [...], to my będziemy tę sytuację ewentualnie niwelować - dodała.


WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka