Morawiecki: Obniżymy VAT na paliwa z 23 procent do 8 procent

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wywiadzie dla Interii.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0

– W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wywiadzie dla Interii.

Polecamy:

Kaczyński o Pegasusie: Mamy, ale nie używaliśmy przeciw opozycji

Politycy mają zdecydowanie wyższą kwotę wolną od podatku

Dodał, że obniżka powinna wejść w życie już od początku lutego i że niższe stawki będą obowiązywać "na początek na pół roku". Stwierdził także, że podjął taką decyzję, mimo że nie ma odpowiedzi Komisji Europejskiej na wniosek Polski o zgodę na taką obniżkę.


Duży wpływ na budżet

– Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że taka obniżka będzie miała duży wpływ na tegoroczny budżet.

– To jest ogromny wpływ na budżet, co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. Jeśli więc utrzymamy ją przez dwa kwartały będzie to ponad 3 mld zł – powiedział premier.

KW

Czytaj dalej:

Polski Ład da po kieszeni prezesowi PiS

Ambasador w Pradze nie żałuje swoich słów. Morawiecki planuje go zmienić

Emmanuel Macron przyznał wprost. Chce jak najbardziej odseparować niezaszczepionych

Premier podjął decyzję w sprawie polskiego ambasadora. Czekają go konsekwencje

Dni Tomasza Grodzkiego są policzone. Donald Tusk już podjął decyzję

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka