Emmanuel Macron przyznał wprost. Chce jak najbardziej odseparować niezaszczepionych

PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL
Słowa prezydenta Francji o osobach niezaszczepionych nie zostały dobrze odebrane przez społeczeństwo. Tamtejsze media piszą, że Emmanuel Macron zaczął swoją grę o prezydenturę, chociaż jeszcze oficjalnie nie ogłosił startu w wyborach.

Emmanuel Macron udzielił we wtorek wywiadu dla "Le Parisien". Prezydent Francji ostrzegł, że zamierza skomplikować życie obywatelom, którzy się nie zaszczepili.

- Nie chodzi mi o wkurzanie Francuzów (...) - Ale jeśli chodzi o nieszczepionych, naprawdę chcę ich wkurzyć. I będziemy to robić do końca. Taka jest strategia - powiedział Macron.

Francuskie media o zachowaniu Macrona

Kryzys sanitarny znalazł się ponownie w centrum kampanii wyborczej we Francji, co jest po myśli urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona, który dzieli naród, mimo iż oficjalnie nie ogłosił startu w wyborach – zauważa w czwartek dziennik „Le Figaro”.

- Słowa Macrona z wywiadu w „Le Parisien”, stawiającego zarzut nieodpowiedzialności i dzielenia narodu przez 5 mln Francuzów, którzy wciąż odmawiają poddaniu się szczepieniom przeciwko Covid-19, wywołał ostrą krytykę opozycji i powrót do tematu kryzysu sanitarnego jako kluczowego zagadnienia debaty publicznej w kampanii wyborczej – informuje gazeta.

„Czy Macron chce amerykańskiego scenariusza dla Francji? Udało mu się – piękny występ – w bardzo trumpowskiej prowokacji wrzucić nieszczepionych do słynnego +koszyka godnych ubolewania rasistów, seksistów, homofobów, ksenofobów, islamofobów wyśmiewanych przez Hillary Clinton+” – pisze w komentarzu redakcyjnym Vicent Tremolet de Villers.

Czytaj też: Premier podjął decyzję w sprawie polskiego ambasadora. Czekają go konsekwencje

Niemal 100 dni przed wyborami prezydenckimi zmiana tonu prezydenta z ugodowego na konfrontacyjny potwierdza bardzo wyraźne przyspieszenie kampanii – analizuje francuski dziennik.

„Macron oczywiście chce ubiegać się o sukcesję, ale tworzy sztuczne napięcie wokół swojej kandydatury” – wskazuje „Le Figaro”.

- Szef państwa do tej pory „mnożył” wielość tematów w kampanii: od Europy po siłę nabywczą, ekologię, bezpieczeństwo, sekularyzm i edukację, teraz jednak skupia ją na kryzysie sanitarnym i piętnowaniu „niezaszczepionej mniejszości”, zdejmując z rządu odpowiedzialność za problemy w służbie zdrowia - wskazuje gazeta.

„Słowa Macrona są błędem, mogą wywołać przemoc” – pisze dziennik, obawiając się incydentów w obliczu rosnącej liczby gróźb pod adresem urzędników państwowych. Na Gwadelupie kilka dni temu jeden z dyrektorów szpitali został zaatakowany i pobity przez antyszczepionkowca. Na sobotę przeciwnicy szczepień zapowiadają demonstracje w całym kraju.

Zarówno rzecznik rządu Gabriel Attal, jak i premier Jean Castex bronili słów i konfrontacyjnej postawy prezydenta, wskazując, że „niezaszczepieni stanowią zagrożenie dla systemu zdrowotnego kraju” oraz „dzielą naród”, tymczasem to Macron dzieli obecnie Francuzów na zaszczepionych obywateli i nie zaszczepioną, nieodpowiedzialną mniejszość – podsumowuje de Villers.


Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości