Morawiecki: Usunięcie Konfederacji z Facebooka uderza w wartości demokratyczne

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Decyzja o zamknięciu profilu Konfederacji na Facebooku uderza w podstawowe wartości demokratyczne – napisał na swoim profilu w tym serwisie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że choć sam nie raz spierał się z Konfederacją, nie godzi się, by odbierać jej prawo głosu.

Morawiecki: Nie ma na to zgody polskiego rządu

"Wolność słowa ma sens tylko, jeśli każdy może swobodnie prezentować swoje poglądy, jednocześnie nie niszcząc wolności drugiego człowieka. Decyzja Facebooka o zamknięciu profilu Konfederacji uderza w podstawowe wartości demokratyczne. Nie ma i nie będzie na to zgody polskiego rządu" – napisał w środę wieczorem premier.


"Cyfrowa cenzura jest dziś potężnym zagrożeniem dla demokracji. Właściciele platform społecznościowych muszą zrozumieć, że wolność debaty oznacza, że pojawiają się w niej poglądy, z którymi się zgadzamy" – dodał. "Z posłami Konfederacji spierałem się wiele razy i nie szczędziłem im słów krytyki. A oni mi. Ale krytyka nie oznacza zamykania siłą ust. Dlatego staję dziś po ich stronie. Nie zgadzam się, by odbierano Konfederacji prawo głosu" - napisał Morawiecki.

Polecamy:

Kancelaria Premiera krytycznie o fejsbukowym banie dla Konfederacji

Profil Konfederacji zniknął z Facebooka. Co się stało?

Kancelaria Premiera o banie dla Konfederacji

Kancelaria Premiera oświadczyła wcześniej w środę, że "głęboko nie zgadza się z decyzją, której skutkiem jest ograniczenie możliwości funkcjonowania w Internecie legalnie działającej w Polsce partii politycznej". "Usuwanie stron ugrupowań parlamentarnych z mediów społecznościowych przez administracje międzynarodowych portali, godzi w podstawowe wolności obywatelskie i nie może być akceptowane" – dodała KPRM.

Według KPRM usunięcie całego profilu z powodu zamieszczania na nim niezgodnych z naukową wiedzą informacji na temat pandemii to "przykład cenzury prewencyjnej i w kontekście braku symetrycznych działań wobec innych treści tego typu rodzi podejrzenie, że faktyczne powody decyzji administracji portalu mogły być inne, niż wskazane w oświadczeniu".

Profil Konfederacji usunięty z Facebooka

Profil Konfederacji został usunięty z Facebooka w środę przed 14:00. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak nazwał to "ingerencję w polską demokrację nie na rzecz prawdy, tylko na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego". Zapowiedział pozew cywilny przeciwko firmie i projekt ustawy o ochronie swobody informacji.

Według cytowanego przez media oświadczeniem firmy Meta (obecna nazwa Facebooka) strona Konfederacji została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących dezinformacji o COVID-19, w szczególności "poprzez publikowanie fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne". Powodem zamknięcia było także naruszanie zasad dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie "treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna".

KW

Czytaj dalej:

Nawet politycy opozycji krytykują Janinę Ochojską za słowa o Straży Granicznej

Resort edukacji podał datę, kiedy uczniowie wrócą do nauki w szkołach

Zamieszki w Kazachstanie - stan wyjątkowy w całym kraju. Podpalono rezydencję prezydenta

RPP znów podniesie stopy procentowe? Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego

"Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu, który uzależni nas od Rosji

Lubię to! Skomentuj196 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura