Facebook zbanował Konfederację. Fot. PAP/EPA/Brian Lawless
Facebook zbanował Konfederację. Fot. PAP/EPA/Brian Lawless

KPRM krytycznie o fejsbukowym banie dla Konfederacji

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 178
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów głęboko nie zgadza się z decyzją, której skutkiem jest ograniczenie możliwości funkcjonowania w Internecie legalnie działającej w Polsce partii politycznej - poinformowała w oświadczeniu KPRM, wskazując, że godzi to w podstawowe wolności obywatelskie.

KPRM: Ograniczenie funkcjonowania legalnej partii

"Facebook poinformował dziś o usunięciu profilu Konfederacji, argumentując swoją decyzję +wielokrotnym naruszaniem standardów społeczności+. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów głęboko nie zgadza się z decyzją, której skutkiem jest ograniczenie możliwości funkcjonowania w Internecie legalnie działającej w Polsce partii politycznej" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonych na stronie internetowej KPRM.

Polecamy:

Profil Konfederacji zniknął z Facebooka. Co się stało?

"Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu, który uzależni nas od Rosji


Różnice pomiędzy stanowiskami rządu, a przedstawicielami partii politycznych wyrażane są w debacie publicznej i oceniane przez wyborców w procesie demokratycznym. Usuwanie stron ugrupowań parlamentarnych z mediów społecznościowych przez administracje międzynarodowych portali, godzi w podstawowe wolności obywatelskie i nie może być akceptowane


- podkreślono.

Wskazano, że usunięcie całego profilu z powodu zamieszczania na nim niezgodnych z naukową wiedzą informacji na temat pandemii stanowi "przykład cenzury prewencyjnej i w kontekście braku symetrycznych działań wobec innych treści tego typu, rodzi podejrzenie, że faktyczne powody decyzji administracji portalu mogły być inne, niż wskazane w oświadczeniu".

"Konfederacja legalną partią"

"Konfederacja jest legalnie działającą w Polsce partią polityczną i powinna mieć możliwość korzystania na równych prawach z platform społecznościowych. Pozycja firm technologicznych w systemie demokratycznym nie powinna dawać im możliwości arbitralnego i pozostającego poza jakąkolwiek kontrolą kontrolowania treści. Znalazło to odzwierciedlenie w stanowisku Polski podczas prac nad Digital Services Act, którego celem powinno być zapewnienie możliwości nadzoru nad polityką moderacji stosowaną przez wielkie platformy cyfrowe" - zaznaczono.

Napisano ponadto, że Facebook jest monopolistą i ze względu na swoją dominującą pozycję powinien podlegać szczególnej kontroli w zakresie ewentualnego nadużywania swojej pozycji wobec innych podmiotów.

"Powoływanie się na argumenty swobody prowadzenia działalności gospodarczej jest w tym przypadku zupełnie chybione, ponieważ to właśnie nadzór nad monopolami, a nie dowolność w ich funkcjonowaniu, stanowi fundament działania rynku. Blokowanie dostępu do Facebooka dla organizacji społecznych stanowi realne zagrożenie dla wolności słowa w debacie publicznej" - czytamy w komunikacie KPRM.

Minister Janusz Cieszyński ma przekazać stanowisko polskiego rządu w sprawie usunięcia profilu Konfederacji. "Liczymy na szybką reakcję właściciela portalu i przywrócenie dotychczasowej funkcjonalności strony" - głosi oświadczenie.

Facebook zbanował Konfederację

Zgodnie z cytowanym w mediach oświadczeniem biura prasowego portalu społecznościowego, strona Konfederacji została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie "treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna" oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, "a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne".

Profil Konfederacji został usunięty z Facebooka w środę przed godziną 14.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak ocenił, że usunięcie przez Facebook profilu formacji to "ingerencja w polską demokrację nie na rzecz prawdy, tylko na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego". Zapowiedział pozew cywilny przeciwko FB i projekt ustawy o ochronie swobody informacji.

KW

Czytaj dalej:

Sędzia Krzysztof Chmielewski zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN

Niemcy stają w obronie Polski. Mówią o niezdrowej nagonce na nasz kraj

Kontrola cen? To da się zrobić

Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Wiadomo, jak się czuje prezydent

Wielki dramat w USA. Ostrzelano dom rodzinny George'a Floyda, 4-latka postrzelona

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura