fot. Pixabay
fot. Pixabay

Resort edukacji podał datę, kiedy uczniowie wrócą do nauki w szkołach

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Oczywiście, jak dotąd organizacja pracy w szkołach i placówkach powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Uczniowie wracają do szkół

Rozporządzenie z dnia 13 grudnia 2021 r. przewidywało naukę zdalną do 9 stycznia 2022 r. "Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym" - wskazał resort edukacji w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. Do nauki stacjonarnej wracają uczniowie wszystkich typów szkół.

"Zapewnienie bezpieczeństwa – przy optymalnych warunkach nauki – oraz dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, to priorytetowe cele zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska oświatowego. Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin" - czytamy w komunikacie MEiN.

Szkoła może wprowadzić własne zasady

Oprócz stosowania się do wytycznych rządowych i sanepidu zalecono również, aby placówki wdrażały własne wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii.

"Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej" - podało MEiN.

Szkoły powinny zachęcać do szczepień

Resort edukacji przypomina także o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19. "Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być obecnie stałym elementem pracy szkoły" - wskazał resort edukacji.

W komunikacie MEiN zachęca nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych do korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących szczepień dostępnych na stronie internetowej ministerstwa.

Ferie bez zmian

Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego przerwa w nauce od 17 do 30 stycznia dotyczy uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego; od 24 stycznia do 6 lutego z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; od 31 stycznia do 13 lutego z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego; od 14 do 27 lutego z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo