USA wycofają wojska NATO z Polski? Jest dementi od ludzi Bidena

Wojska NATO w Polsce.
Wojska NATO w Polsce.
Według stacji NBC News, otoczenie prezydenta USA Joe Bidena jest w stanie zaproponować Władimirowi Putinowi układ, polegający na redukcji sił NATO na wschodniej flance w zamian za dążenie do deeskalacji konfliktu z Ukrainą. Groźnie brzmiącą wiadomość zdementował Departament Stanu. Zaprzeczył jej też Bix Aliu.

Czy Stany Zjednoczone odpuszczą - wbrew od lat składanym deklaracjom - bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej na rzecz porozumienia z Rosją? Według źródeł NBC News nie jest to wykluczone. Stacja, opierając się na źródłach w rządzie amerykańskim, poinformowała, że administracja Joe Bidena jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej. 

Zobacz: 

Europosłanka PiS mocno uderza w kurator Nowak i Czarnka. "Głuchy jesteś?"

Już pewne, nowe przepisy w Polskim Ładzie. Zmiany w wynagrodzeniach

NATO bije na alarm. Ryzyko konfliktu ze strony Rosji jest realne

Mowa też o wojskach sojuszniczych w Polsce i obwodzie kaliningradzkim. "Rozmowy z Kremlem dotyczyć będą zakresu ćwiczeń wojskowych organizowanych przez oba państwa, liczby wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i krajach bałtyckich, wcześniejszego ostrzegania o ruchach wojsk, i zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, rosyjskich pocisków balistycznych Iskander w położonym między Polską i Litwą należącym do Rosji Obwodzie kaliningradzkim" - podała NBC. 

- Nie jest prawdą, że USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej. Jesteśmy mocno związani z naszymi sojusznikami z NATO. Rozwiązujemy ten kryzys razem, zgodnie z zasadą "nic o was bez was" - zareagował na elektryzujące polskie media doniesienia Chargé d'Affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu. 

- Dziś pojawiły się prasowe doniesienia o tym, że administracja amerykańska przygotowuje opcje wycofania sił USA w Europie Wschodniej w ramach przygotowań do dyskusji z Rosją. Chcę absolutnie jasno stwierdzić, że te informacje są nieprawdziwe - komentowała podczas briefingu przedstawicielka Departamentu Stanu. 

Kwestia rozlokowania sił w regionie to decyzja całego NATO, więc decyzje w tej sprawie nie będą podejmowane bez rozmów z sojusznikami - zapewniła. Inny przedstawiciel amerykańskiej administracji zdementował też informacje, że liczba żołnierzy USA w Polsce będzie przedmiotem negocjacji z Rosją.

Departament Stanu przypomniał, że Stany Zjednoczone - zarówno publicznie, jak i w prywatnych rozmowach - ostrzegły Rosję, że wzmocni swoje siły na wschodniej flance, jeśli tylko Kreml zdecyduje się na ponowną agresję przeciwko Ukrainie. 

GW

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka