Cyberatak na ukraińskie instytucje rządowe. "Za Wołyń i Polesie"

Zhakowana strona ukraińskiego MSZ.
Zhakowana strona ukraińskiego MSZ.
Hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe - poinformował w piątek rzecznik MSZ tego kraju Ołeh Nikołenko. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku.

"Za Wołyń i Polesie"

Treść komunikatu brzmi: „Ukrainiec! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o Tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To dla Ciebie za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne”.

Polecamy:

W Wielkiej Brytanii żałoba, a na Downing Street imprezy

Sytuacja z rondem Dmowskiego się nie powtórzy? PiS ma pomysł

"Długa tradycja rosyjskich ataków"

– Jest za wcześnie, by wyciągać wnioski, ale mamy długą historię rosyjskich ataków wobec Ukrainy – podkreślił Nikołenko, pytany o to, kto może stać za atakiem. Jego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

Jak podaje Interfax-Ukraina, nie działają strony MSZ, ministerstwa oświaty, państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, rządu, ministerstwa energetyki, a także rządowa aplikacja "Dija".

Cyberpolicja wszczęła w sprawie śledztwo. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że na głównej stronie zaatakowanych serwisów pojawiały się komunikaty "o prowokacyjnym charakterze". "Przy tym zawartość stron nie została zmieniona, a według naszych informacji nie doszło do wycieku danych osobowych" - dodano.

SBU zaznaczyła, że zawieszono działanie części zasobów państwowych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ataku i zlokalizować problem techniczny. Podkreślono, że znaczna część zasobów już jest dostępna, reszta zacznie działać "w najbliższym czasie".

KW

Czytaj dalej:

Komisja śledcza ds. Pegasusa w europarlamencie? W lutym specjalna misja w Polsce

Zmiany w edukacji już niemal pewne. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe

Dziwne zachowanie Sienkiewicza w Sejmie. Jest wreszcie komentarz posła

Morawiecki wszedł na mównicę. Zwrócił uwagę opozycji na jeden szczegół

Zerowy VAT na żywność, paliwa i energię uchwalony przez Sejm. Przyjęli też inną ustawęLubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka