Spotkanie Blinken-Ławrow. Amerykanie ostrzegają Rosję przed naruszeniem granic Ukrainy

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken (L) i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow (P). Fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken (L) i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow (P). Fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT
Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się w piątek w Genewie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Narastające napięcie między Rosją a Zachodem

Głównym tematem rozmów szefów amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji jest sytuacja wokół Ukrainy i wzrastające napięcie między Rosją a Zachodem.

Polecamy:

Podwyżka dla Trzaskowskiego niesprawiedliwa? Publicysta: Wstrzymajmy się z ocenami

Premier zaskoczył na konferencji. Zmiany w Polskim Ładzie

USA i ich sojusznicy niezachwianie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i jeżeli jakiekolwiek jednostki rosyjskiego wojska wkroczą na Ukrainę, to będzie to oznaczało ponowną inwazję i spotka się ze zdecydowaną, solidarną i szybką odpowiedzią USA i ich sojuszników - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Jak dodał, spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem nie przyniosło przełomu, ale obie strony lepiej rozumieją swoje obawy

– Rozmowy były szczere i rzeczowe, ale nie były to negocjacje, tylko wymiana zdań – przekazał Blinken na konferencji prasowej po spotkaniu z Ławrowem. Obie strony lepiej rozumieją teraz swoje stanowiska – zaznaczył amerykański polityk.

Rosyjska tradycja: cyberataki i działania paramilitarne

Rosja ma długą historię agresywnych działań niebędących jawnymi działaniami zbrojnymi, takich jak cyberataki czy działania paramilitarne; jeżeli takie środki zostaną zastosowane wobec Ukrainy, również one spotkają się ze zdecydowaną, proporcjonalną odpowiedzią - powiedział sekretarz stanu USA

Podkreślił, że USA i ich sojusznicy zdecydowanie, solidarnie i szybko zareagują na ponowną inwazję Rosji na Ukrainę.

Amerykanie więzieni w Rosji

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania z Siergiejem Ławrowem miał poruszyć także temat dwóch więzionych w Rosji amerykańskich obywateli - Paula Whelana i Trevora Reeda.

– To byli zwiedzający Rosję turyści, zostali aresztowani i skazani bez wiarygodnych dowodów (...) ponownie wzywamy Rosję do wykonania właściwego kroku i zezwolenia im na powrót do domu – powiedział Blinken w Genewie, jeszcze przed spotkaniem z Ławrowem.

Whelan został w aresztowany w Moskwie pod koniec 2018 r. W 2020 r. tamtejszy sąd skazał go na 16 lat więzienia za szpiegostwo. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Reed odsiaduje wyrok 9 lat więzienia zasądzony w 2020 r. za to, że będąc pod wpływem alkoholu, naraził życie dwóch policjantów w Moskwie. Również odrzuca te zarzuty.

Władze w Waszyngtonie nazwały proces Reeda "teatrem absurdu" i wielokrotnie upominały się o los obu uwięzionych.

Obaj mężczyźni są byłymi żołnierzami amerykańskich sił zbrojnych.

KW

Czytaj dalej:

Rząd podjął decyzję. Nowe sposoby walki z Omikronem

Tusk do Czarzastego: Lewica wraz z pisowskimi aparatczykami atakuje opozycję

Wzrost o 128 proc. i absolutny rekord zakażeń. Lepiej nie nastawiaj się na weekend

Emerytura w Polsce. Ile wynosi najwyższe i najniższe świadczenie? ZUS ujawnił dane

Jair Lapid znów wypowiedział się na temat Polski. Chodzi o decyzję naszego rządu

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka