Rząd podjął decyzję. Nowe sposoby walki z Omikronem

Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Albert Zawada
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Albert Zawada
Podjęliśmy decyzję o skróceniu kwarantanny - powiedział Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania wykazały 36 65 nowych zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło 248 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 443 217 zakażeń. Zmarło 103 626 osób z COVID-19.


Zdaniem ministra Niedzielskiego "w najlepszym scenariuszu" w przyszłym tygodniu w Polsce będzie 60-70 tys. chorych na COVID-19.


Piąta fala COVID-19 stała się faktem; nowych zakażeń na pewno będzie bardzo dużo - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, nie chce spekulować, czy będzie to 50, czy 100 tysięcy przypadków dziennie.

Nowe sposoby walki z Omikronem w Polsce

Premier zapowiedział zwiększenie bazy łóżek covidowych w szpitalach. Podkreślił, że dziś "tendencja nie jest zła", ponieważ zmniejsza się liczba zajętych łóżek. – Ale spodziewamy się i tak nam mówią eksperci, że już za 7-10 dni ten trend się bardzo szybko odwróci i może się gwałtownie zmienić, będzie kilkaset, może nawet ponad tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na koronawirusa – powiedział Morawiecki.


Od 27 stycznia darmowe testowanie (testy antygenowe) w aptekach pod kątem COVID-19.


Skrócenie kwarantanny

Skrócenie kwarantanny do 7 dni. – Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów – powiedział szef rządu na briefingu prasowym w Warszawie, wskazując, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Premier Morawiecki powołał Radę ds. walki z COVID-19; w jej składzie znajdą sie eksperci także z innych dziedzin niż medyczne.

Szybkie badanie dla osób starszych

Każda osoba powyżej 60 roku życia, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa, będzie mogła zostać w ciągu 48 godzin zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu.

Szef rządu zauważył, że "dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś tam już niedobrego dzieje się w płucach". – Dziś ta możliwość była, ale poprzez dodatkowe mechanizmy zachęcamy do tego z jednej strony wszystkich pacjentów i wprowadzamy procedury, które będą umożliwiały wykonanie tego kontaktu w ciągu 48 godzin – zaznaczył.

Premier zapowiedział także zwiększenie liczby Zespołów Ratownictwa Medycznego. 


Rząd podjął też decyzję o zaleceniu pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej.

KW

Czytaj dalej:

Premier zaskoczył na konferencji. Zmiany w Polskim Ładzie

Tusk do Czarzastego: Lewica wraz z pisowskimi aparatczykami atakuje opozycję

Wzrost o 128 proc. i absolutny rekord zakażeń. Lepiej nie nastawiaj się na weekend

Emerytura w Polsce. Ile wynosi najwyższe i najniższe świadczenie? ZUS ujawnił dane

Jair Lapid znów wypowiedział się na temat Polski. Chodzi o decyzję naszego rządu

Lubię to! Skomentuj80 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości