Jest kandydat na ministra zdrowia. Dni Niedzielskiego w resorcie wydają się policzone

Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Fot. WIM
Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Fot. WIM
Profesor, generał Grzegorz Gielerak jest faworytem do objęcia teki ministra zdrowia po Adamie Niedzielskim - wynika z informacji Andrzeja Stankiewicza z Onetu. Jeśli wierzyć pogłoskom medialnym, wojskowy był już brany pod uwagę przez PiS na czas pandemii jesienią 2020 roku.

W "Stanie po burzy" publicysta Andrzej Stankiewicz stwierdził, że zmiany w ministerstwie zdrowia nastąpią - jeśli nie przyszłym, to w kolejnych tygodniach lutego. Powodem ma być niezadowolenie z powodu sporej liczby zgonów na koronawirusa z jednej strony, ale też niezrozumienie po stronie Adama Niedzielskiego, dlaczego PiS nie przeforsowało ustawy Hoca. Nieoficjalnie media podawały, że od wyników głosowania w tej sprawie minister zdrowia rozważał dymisję. 

Zobacz: 

Piotr Kraśko ma kłopoty z powodu zdjęć, na których widać go w samochodzie

Ofensywa prezydenta Dudy. Będzie uczestnikiem rozmów w formacie Trójkąta Weimarskiego

Blokada pociągów do Polski. Jest ostateczna decyzja Ukrainy

Ustawę o weryfikacji szczepień pracowników w zakładach pracy zamieniono na projekt umożliwiający wypłatę odszkodowań od współpracowników za zakażenie w miejscu pracy. Opozycja natychmiast nazwała ustawę "lex Konfident" - finalnie nie znalazła ona większości w Sejmie, mimo że do poparcia obóz rządowy zachęcał sam Jarosław Kaczyński. I wszystko wskazuje na to, że Zjednoczona Prawica nie będzie już forsować zmian, dotyczących np. powszechnego obowiązku szczepień czy weryfikacji pracowników pod kątem wykonanych testów i przyjęcia dawek preparatów na COVID-19. 

Według Onetu "pewniakiem" do zastąpienia Niedzielskiego jest gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Generał osobiście leczył w przeszłości Jarosława Kaczyńskiego. Należy do krytyków wysyłania ludzi na dłuższe kwarantanny, nie popiera pomysłu nauki zdalnej w szkołach i wielokrotnie proponował alternatywne sposoby walki z pandemią z wykorzystaniem infrastruktury wojskowej i szpitalnej. "Gazeta Wyborcza" już w październiku 2020 roku podawała, że Gielerak jest faworytem Kaczyńskiego przed nadejściem kolejnej fali zakażeń. 

Specjaliści z dziedzin ekonomii, socjologii i medycyny we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym opublikowali kilka miesięcy temu raport: "Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie? 100 wytycznych dla administracji rządowej i samorządowej w zakresie gotowości państwa na czas kryzysu". Dokument przekazali m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Raport nie spodobał się Niedzielskiemu. 

- Przejrzałem ten raport. On jest kompletnie nieskażony liczbami. To burza mózgów, jaką zrobiła sobie pewna grupa osób, nie podbudowując swojej argumentacji w żaden sposób obiektywnymi liczbami ani dogłębną analizą. Wskazano, że jedną z metod był desk research, co w praktyce oznacza wpisywanie pytań do wyszukiwarki Google. Nie wypada, żeby naukowcy z tytułem profesora czy doktora wykorzystywali takie metody badawcze do prezentowania swoich hipotez - komentował minister zdrowia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". 

GW

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka