Boris Johnson z zakazem wjazdu do Rosji. Sankcje rosyjskiego MSZ

Twitter: Boris Johnson
Twitter: Boris Johnson
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zabroniło w ramach sankcji wjazdu do ich kraju m.in Borisowi Johnsonowi i Liz Truss. Na liście opublikowanej przez rosyjskie MSZ znalazło się łącznie 13 nazwisk.

Dominic Raab, Grant Shapps, Priti Patel, Rishi Sunak, Kwasi Kwarteng, Nadine Dorries, James Heappey, Nicola Sturgeon, Suella Braverman, Theresa May oraz wspomniani wyżej Boris Johnson i Liz Truss, to osoby, które dostały zakaz wjazdu do Rosji. 

Odpowiedź na ostrą politykę Wielkiej Brytanii wobec Rosji 

Ministerstwo poinformowało, że decyzja o zakazie wjazdu dla brytyjskich polityków podjęto „w związku z bezprecedensowymi wrogimi działaniami rządu Wielkiej Brytanii”.

„Za tą decyzję odpowiadała londyńska nieokiełznana kampania informacyjno-polityczna mająca na celu izolację Rosji na arenie międzynarodowej, stworzenie warunków do powstrzymywania naszego kraju i zduszenia krajowej gospodarki” – podało ministerstwo. 

„W istocie brytyjscy przywódcy celowo pogarszają sytuację wokół Ukrainy , pompując reżim w Kijowie śmiercionośną bronią i koordynując podobne działania ze strony NATO” – dodało. 

W marcu br. Moskwa nałożyła podobny zakaz na prezydenta USA Joe Bidena.

Echo spotkania z Wołodymyrem Zełenskim 

Informacja MSZ Rosji o sankcji nałożonej na Brytyjczyków pojawiła się tydzień po spotkaniu brytyjskiego premiera z prezydentem Ukrainy w Kijowie. 

Boris Johnson mówił po tym spotkaniu tak: "Ukraina przeciwstawiła się przeciwnościom losu i wypchnęła siły rosyjskie z bram Kijowa, osiągając największy wyczyn broni XXI wieku. To dzięki zdecydowanemu przywództwu prezydenta Zełenskiego oraz niezwyciężonemu bohaterstwu i odwadze narodu ukraińskiego potworne cele Putina są udaremniane." 

Warto dodać, że Wielka Brytania jest mocno zaangażowana w pomoc Ukrainie. W najbliższym czasie do armii ukraińskie ze zjednoczonego królestwa trafi 120 pojazdów opancerzonych i nowych systemów rakiet przeciwokrętowych, a także wart 100 mln funtów wysokiej klasy sprzęt wojskowy.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka