Francja wybrała prezydenta

fot. PAP/EPA/Christophe Petit Tesson
fot. PAP/EPA/Christophe Petit Tesson
W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron, a szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen traci do niego ok. 15 proc. głosów – wynika z sondażowych rezultatów, podanych przez Instytut Elabe i SFR dla stacji BFM TV z godz. 20, tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Instytut Ifop podaje w swoich szacunkach, że Macron wygrał wybory, uzyskując 57,6 proc. głosów, a na Le Pen głosowało 42,4 proc. wyborców. Z kolei sondaż Ifom wskazuje na wynik 58 proc. dla Macrona i 42 proc. dla Le Pen.


Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów osoby oczekujące na prezydenta Macrona, który ma przemawiać na scenie na Polach Marsowych w Paryżu, wzniosły głośne okrzyki radości.

Le Pen nie pogratulowała Macronowi

W sztabie Le Pen we Armenonville zapadła cisza. Potem liderka Zjednoczenia Narodowego przemówiła.

- Ten wynik jest świadectwem wielkiej nieufności Francuzów – podkreśliła Le Pen. - Nad krajem mógł wznieść się wielki wiatr wolności. Francuzi zdecydowali inaczej – stwierdziła, dodając, że jej wynik stanowi „sam w sobie głośne zwycięstwo”.

Z głosów sondażowych wynika bowiem, że w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 roku Macronowi ubyło 8 proc. głosów i zarazem tyle samo zyskała Le Pen.

- Macron nie zrobi nic, aby ponownie zjednoczyć podzielony kraj – oznajmiła przywódczyni Zjednoczenia Narodowego, która nie pogratulowała urzędującemu prezydentowi zwycięstwa w wyborach.

- Zaczynamy batalię legislacyjną – ogłosiła, zagrzewając swoich wyborców do głosowania na Zjednoczenia Narodowe w wyborach parlamentarnych, które zaplanowane są na 12 i 19 czerwca.

Polityk wezwała „wszystkich niezadowolonych z rządów Macrona” do przyłączenia się do jej ugrupowania. Zapowiedziała jednoczenie innych ugrupowań politycznych po stronie prawicy przed czerwcowymi wyborami

Najniższa frekwencja od ponad 50 lat

Frekwencja wyborcza wyniosła 72 proc. i była najniższa od 1969 r. – wynika z sondażu Elabe. Według Ifop osiągnęła nawet 71,2 proc.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie podawać wyniki głosowania w poszczególnych gminach w ciągu nocy. Całościowe wyniki wyborów spodziewane są w poniedziałek.

Rada Konstytucyjna zatwierdzi oficjalne wyniki wyborów w środę, po rozstrzygnięciu ewentualnych protestów wyborczych. W tym dniu odbędzie się również ostatnie lub przedostatnie posiedzenie Rady Ministrów z kończącego się mandatu prezydenta, podczas którego mogą zostać uchwalone ostatnie dekrety urzędującego prezydenta.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj107 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka