Prokuratura Krajowa skierowała akt oskarżenia przeciwko Radosławowi S. i Marcinowi K. w związku z działaniem na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. (zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay)
Prokuratura Krajowa skierowała akt oskarżenia przeciwko Radosławowi S. i Marcinowi K. w związku z działaniem na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. (zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay)

Prokuratura Krajowa z aktem oskarżenia wobec szpiegów pracujących dla obcego wywiadu

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że Mazowiecka PK skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom dotyczący szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu.

Śledztwo w sprawie szpiegów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

— Prokurator oskarżył Marcina K. o działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejnemu oskarżonemu Radosławowi S. prokurator zarzucił ułatwianie prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko RP — informuje prokuratura.

Śledczy ustalili, że Radosław S. pomagał Marcinowi K.

W maju ubiegłego roku rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn mówił jedyne, że K. "realizował zlecone zadania". – Przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, czyli dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP – informował Żaryn.

Oskarżeni tymczasowo aresztowani

— Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa jak również grożącą oskarżonym wysoką karę, na wniosek prokuratora wobec oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania — podkreśla Prokuratura Krajowa.

Nie ujawniono, jakie korzyści odnosili oskarżeni za pomoc rosyjskim służbom wywiadowczym. Nieoficjalnie wiadomo, że do kontaktów z oficerem prowadzącym wykorzystywany „bardzo zmyślny i nietypowy komunikator” - informuje tvp.info.

RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo