Prezenterki afgańskich telewizji od soboty muszą zakrywać twarze

Od soboty prezenterki afgańskich telewizji muszą zakrywać twarze zgodnie z rozkazem talibów (fot. FlickrMarco Verch Professional Photographer)
Od soboty prezenterki afgańskich telewizji muszą zakrywać twarze zgodnie z rozkazem talibów (fot. FlickrMarco Verch Professional Photographer)
Prezenterki i reporterki w kanałach telewizyjnych w Afganistanie nadawały w niedzielę z zakrytymi twarzami, zgodnie z nakazem talibów. Dzień wcześniej niektóre z nich złamały edykt i zachowały odkryte twarze.

Ograniczenia dla afgańskich prezenterek telewizyjnych

Talibowie po przejęciu władzy w zeszłym roku coraz częściej nakładają ograniczenia na życie kobiet. Na antenie popularnych kanałów, takich jak TOLOnews, Ariana Television, Shamshad TV i 1TV kobiety prezentowały i relacjonowały wiadomości z zakrytymi twarzami.

Farida Sial, prezenterka TOLOnews powiedziała w rozmowie z BBC:

— To dobrze, że jesteśmy muzułmanami, nosimy hidżab i chowamy włosy, ale prezenterowi bardzo trudno jest zakryć twarz przez dwie lub trzy godziny z rzędu i tak mówić.

Prezenterka dodała, że chce, aby międzynarodowa społeczność wywarła presję na talibów, by unieważnili edykt.

— Chcą wymazać kobiety z życia społecznego i politycznego — powiedziała Sial.

Wcześniej talibskie ministerstwo do spraw zapobiegania występkom i propagowania cnoty nakazało wszystkim kobietom zasłanianie twarzy w miejscach publicznych pod groźbą kary. Od soboty zostało to rozszerzone także o prezenterki telewizyjne.

Stacje były pod presją

Sonia Niazi, inna prezenterka kanału TOLOnews powiedziała agencji AFP:

— Opierałyśmy się i sprzeciwiałyśmy się noszeniu masek — mówiła Niazi. Podkreśliła jednak, że stacja była pod presją, przez co kazała kobietom zastosowanie się do nakazu talibów, w innym wypadku musiałyby zostać przeniesione do innych miejsc pracy lub zwolnione.

— Jesteśmy dzisiaj w głębokim smutku — napisał na Facebooku zastępca dyrektora kanału Khpolwak Sapai.

Inna afgańska dziennikarka, która poprosiła o zachowanie anonimowości, powiedziała BBC: „Dzisiaj jest kolejny czarny dzień dla kobiet w moim kraju”. Starszy dyrektor telewizyjny przekazał, że wiele prezenterek obawia się, że następnym krokiem będzie całkowite usunięcie ich z anteny.

Talibowie i ich podejście do kobiet

Większość muzułmanów na całym świecie nie uważa zakrywania twarzy przez kobiety jako obowiązkową część ich religii. Talibowie również początkowo wydawali się mieć bardziej elastyczne podejście w tej kwestii po tym, jak przejęli kontrolę nad krajem w sierpniu zeszłego roku. W ostatnich tygodniach jednak nałożyli oni szereg ograniczeń na życie kobiet, w tym wyznaczając im osobne dni na odwiedzanie publicznych parków czy zabraniając im odbywania dłuższych podróży bez męskiego opiekuna.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka