Według WHO każdego roku z powodu alkoholu umiera na świecie 3 mln osób. 75 proc. zgonów dotyczy mężczyzn. Fot. Pixabay
Według WHO każdego roku z powodu alkoholu umiera na świecie 3 mln osób. 75 proc. zgonów dotyczy mężczyzn. Fot. Pixabay

Gdzie w Europie najwięcej osób umiera z powodu alkoholu? Polska w pierwszej dziesiątce

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Institute for Health Metrics and Evaluation opublikował wskaźniki umieralności z powodu nadużywania alkoholu w Europie (plus Rosja). Polska jest niestety w pierwszej dziesiątce.

Gdzie w Europie najwięcej osób umiera z powodu alkoholu?

Z danych Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia (IHME), niezależnego globalnego centrum badań nad zdrowiem na Uniwersytecie w Waszyngtonie, wynika, że kraj, w którym wskaźnik zgonów z powodu nadużywania alkoholu jest najwyższy (wynosi 21,3), to Białoruś. Tuż za nią plasują się Rosja (14,6), Ukraina (13,2), Estonia (12,2) oraz Łotwa (10,8).

Jakie miejsce zajmuje Polska

Polska znajduje się wśród krajów, które wskaźnik umieralności z powodu nadużywania napojów wysokoprocentowych mają poniżej 10 (dokładnie 8,2). Nasze państwo jest pod tym względem na zbliżonym poziomie do Danii (8,7), Mołdawii (8,4) oraz Litwy (8,4). Pierwszą dziesiątkę zamyka Finlandia (6,6).

Wskaźnik umieralności z powodu nadużywania alkoholu w Europie: 

Kraje, gdzie pije się dużo na końcu rankingu

Najniższe wskaźniki prezentują kraje Europy Południowej (z wyjątkiem Słowenii – 5,9). Szczególną uwagę zwracają te, w których spożycie alkoholu jest bardzo wysokie. To przede wszystkim Włochy (0,3), Grecja (0,3) i Hiszpania (0,6), ale nisko w zestawieniu są także takie kraje jak Albania (0,5) oraz Macedonia (0,9).
ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości