Maja Lidia Kossakowska nie żyje. Tragiczna śmierć polskiej pisarki. Spłonęła żywcem

Maria Lidia Kossakowska, fot. Fabryka Słów/Facebook/Nowa Fantastyka
Maria Lidia Kossakowska, fot. Fabryka Słów/Facebook/Nowa Fantastyka
Nie żyje Maja Lidia Kossakowska polska pisarka fantastyczna, dwukrotna laureatka Nagrody Zajdla. W nocy doszło do tragicznego wypadku, w którym poniosła śmierć.

Pożar domku letniskowego na Mazowszu

W nocy spłonął domek letniskowy w Starych Załubicach (gmina Radzymin). Strażaków zaalarmował mąż pisarki. Gdy przybyli na miejsce, dom był już cały objęty ogniem. Rozpoczęła się akcja gaśnicza.

Jak informuje portal wwl112.pl, "wokół biegał zdenerwowany, niegroźnie ranny mężczyzna i krzyczał, że w środku znajduje się jego żona, której nie udało się wydostać z płomieni. Jednak wejście do palącego się budynku było niemożliwe z uwagi na zagrożenie życia strażaków. Po kilkudziesięciu minutach udało się opanować żywioł i przeszukać pogorzelisko. Niestety w jednym z pomieszczeń leżały spalone zwłoki 50-letniej kobiety. Przybyły na miejsce lekarz mógł tylko stwierdzić zgon".


Śmierć znakomitej pisarki

Nieoficjalnie wiadomo, że ofiarą pożaru była właśnie pisarka Maja Lidia Kossakowska. O jej śmierci poinformował portal Nowa Fantastyka.

Jacek Komuda, pisarz opublikował wspomnienie o zmarłej tragicznie przyjaciółce. "Odeszła, a razem z nią unikalne miejsce, do którego przyjeżdżałem na koniach, pozostawiając je w ogródku, podczas gdy wspólnie siedzieliśmy na werandzie waszego domku przez całe noce pogrążeni w dyskusjach; póki jasna zorza świtu nie przedarła się do nas przez gałęzie drzew.
Maju, to były niezapomniane spotkania, straciłem piękny kawałek mojego życia. Nie mogę uwierzyć, że nigdy już nie przyjadę do ciebie, nie przyprowadzę ci Pioruna i Potęgi... Nie mogę, nie umiem tego wszystkiego ogarnąć... Pióro wypada z ręki, a wiatr już zgasił ostatnie świece... Z sercem boleśnie skaleczonym..." - napisał na Facebooku.


Maja Lidia Kossakowska - twórczość

Maja Lidia Kossakowska niedawno skończyła 50 lat. Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem "Mucha" zamieszczonym na łamach czasopisma „Fenix”. W 2001 roku otrzymała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór "Beznogi tancerz". W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nominacjami do Nagrody im. Janusza Zajdla m.in. za opowiadania: "Sól na pastwiskach niebieskich", "Schizma", "Beznogi tancerz" i "Żarna niebios". Mikropowieść "Zwierciadło" znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników „Sfinksa”.

Autorka napisała trzy książki o tematyce anielskiej: "Obrońcy Królestwa", "Siewca Wiatru" oraz "Żarna niebios". Ostatnio ujawniła swoją fascynację mitologią Jakutów, czemu wyraz dała w książce pt. "Ruda sfora".

W 2009 r. ukazały się jej cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem "Upiór Południa", które autorka określa mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisała.

W roku 2006 otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 – Śląkfę dla Twórcy Roku. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymała ją w 2007 roku za opowiadanie "Smok tańczy dla Chung Fonga", oraz w 2012 za powieść "Grillbar Galaktyka".

Jej mężem był Jarosław Grzędowicz, również ceniony twórca polskiej literatury fantastycznej.


ja

Czytaj także:

Światowe Forum Ekonomiczne. Debaty w Domu Trójmorza i Polskim Domu w Davos

Rosyjski dyplomata podał się do dymisji. "Nigdy tak nie wstydziłem się za swój kraj"

Łukaszenka twierdzi, że Polska i NATO chcą podzielić Ukrainę, a potem Białoruś

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wydała decyzję ws. sędziego Juszczyszyna


Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura