Krwawa masakra w szkole podstawowej w Teksasie. Biden uderza w lobby broni palnej

Joe Biden: Kiedy przeciwstawimy się lobby broni palnej. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL
Joe Biden: Kiedy przeciwstawimy się lobby broni palnej. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL
Sprawca strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA, w której zginęło 21 osób, kupił dwie sztuki broni z okazji swoich 18 urodzin, które świętował w maju tego roku - poinformowała w środę amerykańska stacja telewizyjna NBC 5.

Strzelanina w Uvalde w Teksasie

W wyniku wtorkowej strzelaniny  w Robb Elementary School zginęło 21 osób - 19 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz dwoje dorosłych, w tym napastnik. Zastrzelony przez policjantów Salvador Romas był prawdopodobnie byłym uczniem liceum w Uvalde.

Polecamy:

"Foreign Affairs": Służby bezpieczeństwa stworzyły putinowską Rosję

„Nie wiem, czy »Newsweek« po zmianie będzie lepszy, ale gorzej niż za Lisa być nie może”

Na razie nie jest znany motyw jego działania, wiadomo tylko, że przed szkołą porzucił swój samochód i wszedł do budynku z pistoletem oraz prawdopodobnie z karabinem.

Jak pisze AP Romas został zabity przez agenta straży granicznej, który wbiegł do szkoły, gdy usłyszał strzały. Funkcjonariusz w wymianie ognia został ranny, ale wyszedł z budynku o własnych siłach i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Szef miejscowej policji Pete Arredondo powiedział, że napastnik działał sam.

Robb Elementary School, Uvalde, Teksas, USA, strzelanina, szkoła podstawowa, Salon24
W wyniku wtorkowej strzelaniny w Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie (USA) zginęło 21 osób . Fot. PAP/EPA/AARON M. SPRECHER

Wszedł do szkoły z pistoletem i karabinem

Według NBC 5 funkcjonariusze teksańskiej policji analizują obecnie kontro na Instagramie, na którym widać broń przypominającą tę, której użyto w ataku, by sprawdzić, czy jest ono powiązane z napastnikiem. Wcześniej informowano, że Romas wszedł do szkoły z pistoletem i karabinem. Również senator stanowy Teksasu Rolanda Gutierrez przyznał, że napastnik kupił broń legalnie, gdy skończył 18 lat.

Ruben Flores, 41-letni sąsiad, w którego domu Ramos spędził znaczną część swojego dzieciństwa, poinformował, że wraz z dorastaniem w domu chłopaka pojawiało się coraz więcej problemów. Według sąsiada coraz poważniejsze kłótnie pomiędzy nastolatkiem i jego matką skutkowały wizytami policji, a w końcu doprowadziły do tego, że Ramos przeprowadził się do swojej babci. Policja podała, że przed strzelaniną mężczyzna postrzelił także swoją babcie.

Biden: Kiedy przeciwstawimy się lobby broni palnej

Odnosząc się do masakry, prezydent USA Joe Biden wezwał we wtorek Kongres do wprowadzenia ograniczeń w dostępnie do broni palnej. – Jako naród musimy zapytać: kiedy, na miłość boską, przeciwstawimy się lobby broni palnej? – mówił w emocjonalnym wystąpieniu Biden.

Na przestrzeni ostatnich 13 lat w Teksasie doszło do ośmiu masowych strzelanin, z których wiele wywołało debatę publiczną na temat zmian prawnych uniemożliwiających ich przeprowadzanie. Zdaniem Uniwersytetu w Teksasie 40 proc. mieszkańców stanu popiera zaostrzenie prawa w dostępie do broni; w ciągu 13 ostatnich lat jednak zdecydowana większość przyjętych przez republikańskie władze stanu ustaw rozszerza zakres dostępności do broni palnej.

KW

Czytaj dalej:

Nieoficjalnie: Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca

Duda: Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne

Śledztwo prokuratury ws. śmierci pisarki Mai Lidii Kossakowskiej

Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę na Ukrainie

Sensacyjne doniesienia "Bilda". Putin przeżył próbę zamachu w marcu

Lubię to! Skomentuj134 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka