Nieoficjalnie: Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca

Jak udało się ustalić dziennikarce RMF FM przebywającej w Brukseli - Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca. Źródło: pixnio.com
Jak udało się ustalić dziennikarce RMF FM przebywającej w Brukseli - Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca. Źródło: pixnio.com
Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy 1 czerwca. Następnego dnia do Warszawy ma go przywieźć Ursula von der Leyen - informuje RMF FM.

Powołująca się na dwa niezależne źródło dziennikarka RMF FM ustaliła, że polski KPO, opiewający na 36 mld euro, Komisja Europejska zaakceptuje 1 czerwca. Następnego dnia plan ten ma przywieźć do Warszawy szefowa KE Ursula von der Leyen - potwierdza nieoficjalnie polski dyplomata oraz urzędnik KE. Ostatecznie 17 czerwca KPO ma zostać zatwierdzone przez Radę UE.

Nie mogę tego w 100 proc. zagwarantować, ale rzeczywiście jest możliwe sfinalizowanie, czyli zgoda KE na polski KPO już w najbliższych dniach, tygodniu - powiedział wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Pieniądze z KPO do Polski popłyną pod koniec roku 

Zaakceptowanie KPO nie oznacza, że pieniądze trafią do Polski od razu. Aby tak się stało najpierw potrzebna jest realizacja warunków zapisanych w tzw. kamieniach milowych. Chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Potrzebne jest również wynegocjowanie umowy z KE o weryfikacji kamieni milowych i audytach.

Polska musi przedstawić wniosek o pierwszą płatność. Potem KE ma dwa miesiące na wypłatę. Źródła rządowe twierdzą, że pieniądze z KPO mogą zacząć spływać do Polski już nawet we wrześniu. Dość bardziej ostrożne są źródła w Komisji Europejskie, które uważają, że pierwsze pieniądze popłyną do Polski pod koniec roku.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka