Morawiecki dla BBC: Putin z ukraińskiej żywności zrobił to, co Stalin w 1933 roku

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji BBC podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji BBC podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji BBC podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Zauważył on m.in., że Putin uczynił z żywności narzędzie szantażu wobec świata.

W szwajcarskim Davos odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Z racji napaści na Ukrainę w Forum nie uczestniczy w nim żaden przedstawiciel Rosji. Wśród gości jest natomiast 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Są nimi m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polskę natomiast reprezentują prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

To właśnie prezes Rady Ministrów udzielił wywiadu brytyjskiej stacji BBC, gdzie poruszył temat m.in., uzgodnienia przez Unię Europejską embarga na rosyjski gaz. 

Porównanie Putina do Stalina 

- Rosyjski premier Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w Davos wywiadzie dla BBC. Dodał, że przypomina to "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".

Szef polskiego rządu wskazał, że jest to "część strategii (Putina)", która ma na celu "wywołanie efektu lawinowego w Afryce Północnej i ogromnych fal migracyjnych".

Embargo na rosyjską ropę 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, iż spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, z pewnymi wyjątkami dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.

W przeprowadzonej podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rozmowie szef polskiego rządu wezwał również do zamknięcia jeszcze w tym roku pierwszej nitki gazociągu Nord Stream, biegnącego z Rosji do Niemiec.

Morawiecki powiedział, że "Rosja znajduje się pod rzeczywistą presją" z powodu wprowadzonych sankcji, ale ich skutki będą odczuwalne w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jak mówił, prezydent Rosji Władimir Putin liczył na to, że rosnące ceny energii i żywności zmniejszą poparcie Zachodu dla Ukrainy, zatem politycy muszą wyjaśnić opinii publicznej jakie są konsekwencje wojny i złagodzić jej wpływ na ceny.

Rosja będzie zadowolona z wojny handlowej Londynu i Brukseli 

Tylko Rosja będzie zadowolona z wojny handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską z powodu protokołu północnoirlandzkiego - ostrzegł również we wtorek Morawiecki w rozmowie z BBC.

Mówiąc o możliwości wojny handlowej między Wielką Brytanią a UE, Morawiecki powiedział, że byłaby to sytuacja, w której obie strony byłyby przegrane. "Tylko Putin i nasi wrogowie będą zadowoleni z kolejnego braku porozumienia między tak bliskimi partnerami jak Wielka Brytania i Unia Europejska" - powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że między Brukselą a Londynem jest miejsce na kompromis, a on sam stara się "uspokoić sytuację między Francją a Wielką Brytanią tak bardzo, jak to tylko możliwe".

Na pytanie, co się stanie, jeśli Wielka Brytania jednostronnie zerwie umowę w związku z brakiem porozumienia w sprawie protokołu północnoirlnadzkiego, Mateusz Morawiecki odparł: "Zwłaszcza w obecnych okolicznościach, kiedy mamy do czynienia z tak brutalną inwazją, powinno to być sygnałem ostrzegawczym dla tych, którzy chcą się nie zgadzać w jakiejkolwiek sprawie. Zjednoczeni jesteśmy silni. Podzieleni jesteśmy bardzo słabi".

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka