Rzeźnik warszawskiej Pragi zostanie świętym? Szojgu chce kanonizacji Suworowa

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaapelował o kanonizacje XVIII-wiecznego carskiego generała Aleksandra Suworowa. Źródło: commons.wikimedia.org
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaapelował o kanonizacje XVIII-wiecznego carskiego generała Aleksandra Suworowa. Źródło: commons.wikimedia.org
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaapelował o kanonizację XVIII-wiecznego carskiego generała Aleksandra Suworowa. Rosyjska Cerkiew Prawosławna ma rozważyć propozycję ministra.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna aktualnie ma gromadzić materiały na temat życia Suworowa oraz "informacje o obecności lub braku faktów dotyczących cudów”. Głównym kryterium kanonizacji jest właśnie dokonywanie cudów, które są uznane przez Kościół. 

– Jego Świątobliwość Patriarcha odpowiedział Siergiejowi Szojgu. A ministerstwo również ma zbierać materiały o jego życiu, może o tych cudach, które zostały dokonane, o których nie wiemy. Kiedy będziemy mieli wystarczająco dużo materiałów, wrócimy z pewnością do tej kwestii – powiedział Przewodniczący Synodalnej Komisji ds. Kanonizacji Świętych Patriarchatu Moskiewskiego biskup Pankracy Troickij.

Rzeźnik z warszawskiej Pragi 

Generalissimus Aleksander Suworow, to rosyjski dowódcza działający w drugiej połowie XVIII. Według legend nie przegrał on ani jednej z bitew, w których dowodził. 

Był on również dowódcą wojsk okupujących Polskę przed III rozbiorem. Tłumił Konfederację Barską, szczególnie natomiast zasłynął jako inspirator rzezi warszawskiej Pragi w 1794 r. w czasie Powstania Kościuszkowskiego. Życie straciło wtedy według szacunków od 5-6 do nawet 20 tysięcy ludzi. 

Nazwisko Suworowa było gloryfikowane w Związku Radzieckim, w tym przez samego Józefa Stalina. W 2001 r. Rosyjska Cerkiew Prawosławna kanonizowała Fiodora Uszakowa. Admirał równolegle z Suworowem odniósł szereg zwycięstw w strategicznie ważnych bitwach na Morzu Czarnym i Śródziemnym w XVIII wieku.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka