KRS ma nową przewodniczącą. Wcześniej były wokół niej spore kontrowersje

KRS wybrała nową przewodniczącą. Stanowisko objęła Dagmara Pawełczyk-Woicka. (fot. PAP)
KRS wybrała nową przewodniczącą. Stanowisko objęła Dagmara Pawełczyk-Woicka. (fot. PAP)
Dagmara Pawełczyk-Woicka została we wtorek nową przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu poparło ją 17 członków Rady, przeciw było trzech, zaś czterech członków Rady wstrzymało się od głosu.

Nowa przewodnicząca KRS

Posiedzenie Rady zwołane zostało przez I prezes SN Małgorzata Manowska po niedawnym wyborze przez Sejm w skład KRS nowych sędziowskich członków Rady. Jedyny kontrkandydat Pawełczyk-Woickiej – poprzedni przewodniczący sędzia Paweł Styrna – zdobył 10 głosów poparcia, przy czterech przeciw i 10 wstrzymujących się.

Dokonany ostatnio przez Sejm wybór sędziowskich członków Rady był drugim dokonywanym w tej procedurze – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Sejm 6 marca 2018 roku dokonał pierwszego wyboru sędziów do KRS poprzedniej kadencji. Ich kadencja skończyła się 7 marca bieżącego roku. 

Kolejny wybór 15 sędziów na członków KRS Sejm dokonał 12 maja bieżącego roku. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem – klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

Kontrowersje wokół nowej przewodniczącej KRS

Dagmara Pawełczyk-Woicka w styczniu 2018 roku objęła funkcję prezesa sądu z woli Zbigniewa Ziobro. Nakazała ona wtedy funkcjonariuszom nieustalonych służb przeszukanie gabinetu, w którym urzędowała jej poprzedniczka Beata Morawiec.

Jak podaje Onet.pl, nowa przewodnicząca KRS wprowadziła też ograniczenia dla dziennikarzy chcących porozmawiać z sędziami krakowskiego SO. W 2018 roku zarządziła, że wszystkie wywiady i rozmowy z sędziami najpierw muszą zostać przez nią zaaprobowane, a dziennikarze przybywający do sądu muszą w obecności policjanta wypełnić specjalną ankietę, w której należy określić cel ich wizyty.

Ustawa o KRS

Zgodnie z ustawą o KRS, do I prezes Sądu Najwyższego należy obowiązek zwołania posiedzenia Rady w przypadku braku przewodniczącego. Prezes Małgorzata Manowska wyznaczyła termin pierwszego posiedzenia Rady na popołudnie 24 maja.

Ponad cztery lata temu dokonano reformy procedury wyłaniania sędziów do KRS. Była i jest ona krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego oraz polityków, których zdaniem zmiana sposobu wyboru sędziów – członków KRS doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Organizacja KRS jest też jednym z przedmiotów sporu polskiego rządu z instytucjami europejskimi.


RB


Zobacz: 

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo