Duda: Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne

Andrzej Duda wziął udział we wtorek wieczorem w panelu poświęconym Inicjatywie Trójmorza. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda wziął udział we wtorek wieczorem w panelu poświęconym Inicjatywie Trójmorza. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda wziął udział w panelu poświęconym Inicjatywie Trójmorza. "W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy" – powiedział prezydent.

Wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego 

Polski prezydent zaznaczył, że pierwotnie w tym projekcie liczyło się wiele czynników: kwestia transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa. "Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyśpieszenia naszej współpracy pod tym względem" - wskazał.

Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami.

"Od lat mówimy o tych powiązaniach - z przyczyn turystycznych, biznesowych, a obecnie mamy tylko jedną ważną kwestię - jest nią bezpieczeństwo. W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy i to osiągnięcie - mam tu na myśli interkonektory między Polską a Litwą, pomiędzy Polska a Słowacją, Polską a Czechami, powiązania pomiędzy terminalem na wyspie Krk i pomiędzy polskim terminalem gazowym w Świnoujściu - wszystkie te powiązania są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział prezydent Duda.

Dlatego - jak mówił polski prezydent - "kiedy Rosjanie ogłosili, że wstrzymują bezpośrednie dostawy gazu do Polski, powiedzieliśmy "dobrze, jeśli chcecie wstrzymać dostawy gazu, możecie to zrobić"; mamy te interkonektory i to wszystko działa".

Dyskusje na temat kluczowych zagadnień dla Europy Środkowej odbywają się w dwóch pawilonach: nowo powstałym Domu Trójmorza i Polskim Domu w Davos. Program powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Order Orła Białego dla byłej prezydent Chorwacji 

Duda w Davos odznaczył również Orderem Orła Białego b. prezydent Chorwacji Kolindę Grabar–Kitarović.

- Order Orła Białego to odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Grabar-Kitarović została odznaczona w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej dla rozwijania polsko-chorwackiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

"Tak potoczyły się losy historii, że kiedy Polska była okupowana, albo nie była w pełni wolna, ci którzy Polskę okupowali, albo ci, którzy ją w jakimś stopniu niewolili, rezygnowali z nadawania tego odznaczenia" - przypomniał prezydent Duda.

Jak dodał, można więc powiedzieć, że Order Orła Białego to "odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami". "Wręczamy ten order w Polsce za najważniejsze, absolutnie wybitne zasługi dla naszego kraju" - podkreślił prezydent Duda.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka