Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Prezydent na inauguracji drugiego dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski zainaugurował drugi dzień Samorządowego Kongresu Trójmorza. Na wydarzeniu pojawił się prezydent Andrzej Duda, który ponownie objął patronat honorowy nad kongresem. Kolejne regiony dołączyły do Sieci Regionów Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza (3SI), zapoczątkowana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, ma na celu zachowanie oraz wzmocnienie jedności Unii Europejskiej i przestrzeni euroatlantyckiej. Do 3SI należy 13 państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W tegorocznym IV Samorządowym Kongresie Trójmorza bierze udział ponad 900 uczestników z 20 krajów.

Andrzej Duda na Samorządowym Kongresie Trójmorza

– Inicjatywa trójmorska ma już prawie dziesięć lat i dalej będzie trwała, bo jest koniecznością dziejową. Sto dwadzieścia milionów ludzi w trzynastu krajach ma prawo funkcjonować w oparciu o równe prawa w Unii Europejskiej. Ten potencjał ma nam pozwolić szybciej dogonić stare kraje Unii. Budujemy tę wspólnotę, inspirujemy się i łączmy dla dobra całej zjednoczonej Europy – podkreślał marszałek Jarosław Stawiarski.

Następnie do uczestników Kongresu skierował słowo Prezydent RP Andrzej Duda.

– Kongres to wydarzenie niezwykle wartościowe i istotne w kontekście dalszego rozwoju Inicjatywy Trójmorza, która została zaprojektowana przede wszystkim jako platforma współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej, jednak w sposób na tyle elastyczny, że jesteśmy w stanie z powodzeniem rozwijać jej wymiar samorządowy. Z uznaniem pragnę odnieść się do osiągnięć województwa lubelskiego jako regionu pozostającego w europejskiej awangardzie inspirowania nowych kierunków rozwoju współpracy Trójmorskiej. Cieszę się, że konsekwentnie rozwijają Państwo Kongres, który na stałe wpisał się już w kalendarz Inicjatywy Trójmorza i który z roku na rok przyciąga coraz więcej samorządowców, przedstawicieli biznesu szczebla lokalnego i regionalnego, a także przedstawicieli innych krajów spoza obszarów Inicjatywy. Najistotniejsza jest jednak treść, którą twórczo wzbogacają Państwo agendę współpracy Trójmorza – stworzyli państwo dwie nowe instytucje: „Sieć Regionów Trójmorza” oraz „Sieć Uniwersytetów Trójmorza”. Gratuluję tych pomysłów zacieśniania współpracy i z całego serca życzę sukcesów w realizacji ambitnych zamierzeń – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jubileuszowy Szczyt oraz Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza w 2025 roku odbędą się w Polsce. 

Drugi dzień Kongresu

Po oficjalnej sesji otwarcia, przyjęto nowych członków do Sieci Regionów Trójmorza, która powstała w czerwcu 2021 roku i obecnie obejmuje 25 regionów z siedmiu krajów: Polski, Bułgarii, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowacji oraz Ukrainy. W tym roku sygnatariuszami umowy przystąpienia do sieci są:

  • Grygorii Nedopad – Przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej (Ukraina);
  • Andrii Karaush – Przewodniczący Rówieńskiej Rady Obwodowej (Ukraina);
  • Volodymyr Bolieshchuk – Pierwszy Wiceprzewodniczący Tarnopolskiej Rady Obwodowej (Ukraina);
  • Artem Lysohor – Przewodniczący Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej – Administracji Wojskowej (Ukraina) online;
  • Grygorii Didenko – Przewodniczący Odeskiej Rady Obwodowej (Ukraina) 

Przystąpienie do Sieci Regionów Trójmorza pozwala na realizację wspólnych projektów gospodarczych, infrastrukturalnych, a także z dziedziny ochrony środowiska, cyfryzacji oraz edukacji i nauki. Ukraińskie regiony przyłączają się do Sieci na zasadzie partnerów stowarzyszonych.


Podczas międzynarodowej sesji kongresowej odbyły się liczne panele dyskusyjne oraz debaty. W panelu o infrastrukturze omawiano budowę korytarzy transportowych Via Carpatia i Rail Carpatia, które wzmacniają bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy regionu. Dyskusja o Sieci Uniwersytetów Trójmorza koncentrowała się na współpracy naukowej i samorządowej. Oprócz tego, omawiano perspektywy rozwoju Sieci Uniwersytetów Trójmorza czy prezentowano przykłady dobrych praktyk i projektów regionalnych.

Seminaria i wydarzenia towarzyszące

Podczas drugiego dnia Samorządowego Forum Gospodarczego zorganizowano trzy seminaria. Obejmowały one tematy zdrowia publicznego, gospodarki cyfrowej oraz innowacji technologicznych, dostarczając uczestnikom najnowszych informacji i umożliwiając wymianę doświadczeń.

Jako wydarzenie towarzyszące, zorganizowano wystawę "Niewydane Dyplomy", która prezentowała historie życia 40 ukraińskich studentów, którzy zginęli w wyniku agresji Rosji. Wystawa, zorganizowana przez grupę "Connect with UA", została wcześniej pokazana w 250 miejscach w ponad 30 krajach. Prezentowano na niej niewydane dyplomy młodych osób, których plany i marzenia brutalnie przerwała wojna.

Samorządowy Kongres Trójmorza był okazją do pogłębienia współpracy i wyznaczenia kierunków na przyszłość, z udziałem ponad 900 uczestników z 20 krajów.Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka