Działał na rzecz białoruskiego wywiadu. Jest akt oskarżenia

ABW wytropiła podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Białorusi.
ABW wytropiła podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Białorusi.
W PRL służył w ZOMO i Milicji, potem w służbach mundurowych III RP. Grzegorzowi M. grozi do 8 lat więzienia za zgłoszenie gotowości do wstąpienia do białoruskich służb.

Dowody w tej sprawie gromadziła  Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem komórki ds. zorganizowanej przestępczości w Prokuraturze Krajowej. 

"Prokurator zarzucił oskarżonemu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia" - zakomunikowały organy śledcze. 

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny Grzegorzowi M. może mu grozić do 8 lat więzienia. 

Zobacz: 

Morawiecki nie głosował w Sejmie ws. Izby Dyscyplinarnej. Zagadka została rozwiązana

Nie żyje Andy Fletcher, był jednym z założycieli Depeche Mode

Amerykanie chcą dostępu do broni, ale i zaostrzenia przepisów. Wyniki sondażu mówią wiele

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - oceniono. 

Kim jest ochotnik do białoruskich służb?

O zatrzymaniu Grzegorza M. poinformował w połowie października 2021 roku rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art. 130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. - podawał. 

- Ten mężczyzna przez szereg lat był związany ze służbami mundurowymi, a od 20 lat jest emerytem - dodał wtedy Żaryn. 

GW

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo