Zdecydowana większość domaga się wypłaty środków na KPO od Unii. Ciekawy sondaż

Czekamy na pierwsze transze w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Czekamy na pierwsze transze w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Aż 62 proc. respondentów jest zdania, że Bruksela powinna natychmiast wypłacać pieniądze z KPO dla Polski. I to nawet, jeśli ma wątpliwości wokół polskiej praworządności i jak bardzo krytykowana jest reforma sądownictwa.

Do takich wniosków doszła większość badanych przez United Surveys w sondażu dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Pracownia zapytała wprost: "Czy Komisja Europejska powinna zacząć wypłacać Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, nawet jeśli będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce?". Przypomnijmy, że polskie władze musiały zlikwidować Izbę Dyscypliną Sądu Najwyższego i zobowiązać się do ścieżki odwoławczej dla sędziów z zarzutami dyscyplinarnymi, odsuniętymi od orzekania. Poza tym, przystały na kilkaset kamieni milowych, które krytykuje współkoalicjant PiS, Solidarna Polska. 

Zobacz: 

Sondaż: większość za wypłatą pieniędzy unijnych przez UE

Na tak postawione pytanie ws. KPO, "tak" odpowiedziało 62 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 28 proc. badanych. 41,2 proc. respondentów odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", natomiast 21,4 proc.: "raczej tak". O tym, że Komisja Europejska powinna nadal blokować Warszawie środki unijne, przekonanych jest też sporo, bo 21,6 proc. odpowiadających. Oni domagają się brania pod uwagę ocenę stanu praworządności w kraju. 

W zestawieniu elektoratów, to wyborcy PiS w największym odsetku popierają uruchomienie środków z KPO - aż 82 proc. wskazało na opcję "zdecydowanie tak". W elektoratach Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL poziom poparcia dla wypłat środków z KPO bez względu na okoliczności jest na zbliżonym poziomie i wynosi od 15 do 19 proc. 

Czytaj: „Żyd z kłami i runami SS”. Antysemicki skandal na imprezie artystycznej w Niemczech

"Wyborcy przymykają oko"

"Większość respondentów (62 proc.) jest w stanie przymknąć oko na ewentualne kolejne zastrzeżenia Brukseli w stosunku do polskiego rządu (np. w kwestii wypełnienia kamieni milowych dotyczących sądownictwa), byle tylko unijne miliardy z KPO zaczęły płynąć. Nie jest to jednak przytłaczająca większość – spory odsetek osób uzależnia wypłatę od braku zastrzeżeń ze strony KE" - komentuje redakcja "Dziennika Gazety Prawnej". 

Sondaż dla "DGP" i RMF FM przygotowano w dniach 17–19.06.2022 r. metodą CAWI na grupie 1000 Polaków. 

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka