Gala Przedsiębiorcy 2022. Premier: Czas akumulacji i ekspansji polskiego kapitału

Premier Mateusz Morawiecki podczas gali rozdania nagród Ministra Rozwoju i Technologii Polonica Progressio z okazji Dnia Przedsiębiorcy 2022. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Premier Mateusz Morawiecki podczas gali rozdania nagród Ministra Rozwoju i Technologii Polonica Progressio z okazji Dnia Przedsiębiorcy 2022. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy poradzą sobie również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Przedsiębiorcy 2022.

Morawiecki: Nowe okoliczności dla przedsiębiorców

Premier podkreślił w poniedziałek podczas gali wręczenia nagród Polonica Progressio, że żyjemy w momencie przełomowym. – Wojna na Ukrainie, wielka zwyżka cen surowców przekładająca się na inflację, o jakiej nie słyszeliśmy od bardzo dawna. To wszystko tworzy zupełnie nowe okoliczności także dla przedsiębiorców. Ale polscy przedsiębiorcy mają można powiedzieć zaszyty gen zmienności i radzenia sobie w takich sytuacjach w sposób szczególny – powiedział szef rządu.

Polecamy:

Kolejne polityczne trzęsienie ziemi w Izraelu. Będą nowe wybory

Polsce grozi stagflacja? Adam Glapiński zabrał głos

I dlatego - jak dodał - „jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy sobie poradzą również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze”.

Czas akumulacji i ekspansji kapitału

Premier podkreślił, że pierwsze 30 lat wolnej Polski po 1989 roku, to czas akumulacji kapitału. – Tak w pewnym uproszczeniu przedsiębiorcy zaczynający od tych słynnych szczęk z lat 90- tych później rozwijający swoje przedsiębiorstwa odnieśli w bardzo wielu branżach sukces. Czasami wbrew okolicznościom, wbrew kryzysom – podkreślił Morawiecki.

Zaznaczył, że Polska jako państwo też odniosła sukces. – Od 1989 roku tylko Chiny rozwijały się szybciej patrząc na zakumulowany wzrost gospodarczy i tylko Chiny mogą się poszczycić lepszymi parametrami gospodarczymi patrząc na początek okresu i te lata obecne – powiedział premier.

Ale - jak dodał - „następne 30 lat sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału”. – Chciałbym bardzo, żeby nie tylko wielkie polskie firmy, ale także te mniejsze i średnie miały zdolność do ekspansji za granicę, ekspansji na rynki zagraniczne – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polski biznes, pandemia, wsparcie państwa

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że z najnowszych danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEODG) w Polsce jest 2 mln 606 tys. 306 aktywnych firm. – To aż o 168 tys. działalności więcej, porównując dane do najtrudniejszego okresu dla polskiej gospodarki z ostatnich dwóch lat, czyli do początku lockdownu wywołanego pandemią Covid 19 – podkreślił.

Dodał, że pandemia pokazała, że polscy przedsiębiorcy przy wsparciu państwa są w stanie przetrwać.

Nagrody Polonica Progressio 2022

Nagrody Polonica Progressio przyznane zostały w siedmiu kategoriach. W kategorii Inwestor Zagraniczny nagrodę zdobyła firma Pilkington Automotive Poland (producent szyb samochodowych), laureatem kategorii eksporter została marka kosmetyczna Dr. Irena Eris. Nagrodę w kategorii innowator, otrzymała firma recyklingowa Bioelektra Group.

Laureatem kategorii firma rodzinna został producent okapów firma Ciarko. Nagrodę w kategorii społecznik, odebrał Stanisław Syguła, założyciel firmy Syguła, działającej na rynku motoryzacyjnym. W kategorii Lider zrównoważonego rozwoju wygrała firma Northvolt Poland, producent baterii do samochodów elektrycznych. Nagrodę specjalną otrzymała ukraińsko-polska firma Modern Expo specjalizująca się w dostarczaniu wyposażenia obiektów handlowych.

KW

Czytaj dalej:

Zmarł Józef Walaszczyk, najstarszy polski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Kreml zareagował na decyzję Litwy o "blokadzie" obwodu kaliningradzkiego

Trójmorze otwiera się na nowe państwa - ważne ustalenia podczas szczytu w Rydze

Awaria w Polsce skomplikowała podróż Macrona, Scholza i Draghiego na Ukrainę

Komunikat PZPN ws. Macieja Rybusa. "Nie wystąpi na mistrzostwach świata w Katarze"

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka