Moskwa wściekła na zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a Rosją przez Litwę.
Moskwa wściekła na zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a Rosją przez Litwę.

Kreml zareagował na decyzję Litwy o "blokadzie" obwodu kaliningradzkiego

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Od soboty obowiązuje zakaz przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów. To efekt europejskich sankcji, ale Rosja uważa, że to celowe działanie Wilna i wysyła pogróżki. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak podała agencja Ria Novosti, postawiło Litwie "ultimatum".

Zakaz zakaz tranzytu przez Litwę do Kaliningradu

Według gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa ograniczenie wpłynie na 40 do 50 proc. przewozu towarów. Sytuację nazwał "uduszeniem regionu". Wśród towarów objętych ograniczeniami są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe.

Przeczytaj: Trójmorze otwiera się na nowe państwa - ważne ustalenia podczas szczytu w Rydze

Moskwa oburzona działaniem Litwy

Decyzja Litwy o wstrzymaniu tranzytu szeregu towarów przez obwód kaliningradzki jest bezprecedensowa i Rosja uważa ją za nielegalną – powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

– Ta decyzja jest naprawdę bezprecedensowa. Jest to pogwałcenie wszem wobec. Rozumiemy, że jest to związane z odpowiednią decyzją Unii Europejskiej – o nałożeniu sankcji na tranzyt. Uważamy też, że jest ona nielegalna – powiedział. – Sytuacja w tym zakresie jest więcej niż poważna. Wymaga to bardzo dogłębnej analizy, zanim będzie można sformułować jakiekolwiek działania i decyzje. W najbliższych dniach zostanie przeprowadzona dogłębna analiza – dodał Pieskow.

Rosyjskie MSZ stawia ultimatum

MSZ Rosji zażądało w poniedziałek od Litwy natychmiastowego zniesienia "wrogich restrykcji".

"Jeśli w najbliższym czasie tranzyt towarów między obwodem kaliningradzkim a resztą Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych" - napisano w oświadczeniu resortu.

MSZ Rosji poinformowało na swojej stronie internetowej, że charge d'affaires Litwy w Rosji Virginija Umbrasiene została wezwana do ministerstwa spraw zagranicznych. Według komunikatu ostro zaprotestowano i zażądano zniesienia ograniczeń w tranzycie.

ja

Czytaj także:

Komunikat PZPN ws. Macieja Rybusa. "Nie wystąpi na mistrzostwach świata w Katarze"

Jest zgoda KE na przejęcie Lotosu przez Orlen. Daniel Obajtek mówi kiedy do tego dojdzie

Kolejny skandal związany z Nord Stream 2. Ujawniono kompromitujące powiązania rzecznika

Monika Olejnik nie doczeka się przeprosin od TVP? Będzie apelacja od wyroku sądu

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj68 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka