Niemieckie media ujawniły, że rzecznik projektu Nord Stream 2 Steffen Ebert współpracował z komunistyczną służbą NRD Stasi. Źródło: commons.wikimedia.org/Canva
Niemieckie media ujawniły, że rzecznik projektu Nord Stream 2 Steffen Ebert współpracował z komunistyczną służbą NRD Stasi. Źródło: commons.wikimedia.org/Canva

Kolejny skandal związany z Nord Stream 2. Ujawniono kompromitujące powiązania rzecznika

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Niemieckie media ujawniły, że rzecznik projektu Nord Stream 2 Steffen Ebert współpracował z komunistyczną służbą NRD Stasi. Przez lata przekazywał jej poufne informacje. Ponadto powiązany był z niemiecką polityk Manuelą Schwesig, która ostro atakowała Polskę.

Stasi to Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej, które wzorowane jest na radzieckim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego.

Kuriozalne tłumaczenie rzecznika 

Dziennik "Bild", powołując się na akta w archiwum dokumentów Stasi, poinformował, że rzecznik prasowy Nord Stream 2, Steffen Ebert zobowiązał się do współpracy z niemiecką bezpieką w 1984 roku.

Tłumaczący się Ebert na łamach gazety powiedział, że został wykorzystany przez Stasi jak „zazwyczaj prawie wszyscy” w tamtym czasie i nie realizował żadnych poważnych zadań. Twierdzi, że był "ofiarą indoktrynacji”.

Główny łącznik Nord Stream 2 z kontrowersyjną polityczką 

Niemieckie media przypominają również, że Steffen Ebert uważany jest za głównego łącznika Nord Stream 2 z Manuelą Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

"Die Welt" alarmował, że to dzięki inicjatywie premier Schwesig powstała fundacja Stiftung Klimaschutz. Oficjalnie miała walczyć z globalnym ociepleniem, ale w praktyce po cichu wspomagała uruchomienie gazociągu. Co ciekawe, gdy wybuchł skandal, to wszystkie akta związane z jej powstaniem przepadły bez śladu.

"Fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się »ochroną klimatu«, w istocie po cichu ma wspomagać uruchomienie gazociągu Nord Stream 2” – dodawał „Welt am Sonntag”.

Schwesig napisała kiedyś na Twitterze, że Nord Stream 2 to "ważny projekt ochrony klimatu, który ma stanowić technologię pomostową". Wypowiedź ta wywołała w Niemczech falę oburzenia.

TVP Info przypomina również, że Manuela Schwesig bardzo ostro zareagowała na plany rozwoju energetyki atomowej w Polsce. "Rząd landu sprzeciwia się planom Polski względem energetyki jądrowej. Mówiliśmy o tym wyraźnie w dyskusjach regionalnych. Oczekujemy, że rząd federalny wykorzysta wszelkie opcje zatrzymania tych planów” – mówiła.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka