Trójmorze to success story polskiej polityki zagranicznej i okręt flagowy prezydentury Andrzeja Dudy - ocenia Jakub Kumoch. Fot. Marek Borawski/KPRP
Trójmorze to success story polskiej polityki zagranicznej i okręt flagowy prezydentury Andrzeja Dudy - ocenia Jakub Kumoch. Fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza. To "success story" polskiej polityki

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Prezydent Andrzej Duda przybył na Łotwę, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. - Trójmorze to success story polskiej polityki zagranicznej i okręt flagowy prezydentury Andrzeja Dudy — powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. .

Szczyt w kontekście ukraińskim

Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rygi, że szczyt Trójmorza będzie dla polskiego przywódcy kolejną okazją, by rozmawiać o przeciwdziałaniu klęsce głodu grożącej światu wskutek działań Rosji. - Państwa Trójmorza, jak sama nazwa wskazuje, mają trzy morza, więc są w stanie w dużej mierze wspomóc Ukrainę w eksporcie jej zbóż – mówił.Podczas szczytu – wskazywał Kumoch – poruszona zostanie również kwestia statusu kandydata do UE dla Ukrainy. - Ukraina otrzyma – jestem co do tego przekonany, wierzę w to – status kandydata do członkostwa w UE. Będą dzisiaj omawiane bardzo różne warianty, w jaki sposób powinna być związana z Trójmorzem – zapowiedział minister i podkreślił, że na tę współpracę jest bardzo dużo pomysłów.

Przeczytaj: Mosbacher o Polsce. "Demokracja działa jak należy, bez zarzutów"

Cytowany na stronie szczytu łotewski prezydent Egils Levits zapowiedział, że przywódcy będą rozmawiać także o tym, jak platforma Trójmorza może pomóc Ukrainie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji i odbudowie jej infrastruktury.

Inicjatywa Trójmorza

Duda weźmie również udział w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Kumoch pytany, o czym świadczy obecność podczas szczytu w Rydze przedstawicieli takich państw jak USA czy Japonia, które nie należą do inicjatywy. - Trójmorze ma również, poza państwami członkowskimi czy uczestniczącymi w Trójmorzu, państwa czy rządy partnerskie i to, że Niemcy czy Stany Zjednoczone, a teraz Japonia, Komisja Europejska, uczestniczą w pewnym stopniu w inicjatywach Trójmorza - to pokazuje w jaki sposób ta inicjatywa odniosła sukces - mówił Kumoch.

Przy okazji wizyty w Rydze prezydent Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, a następnie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy

Z kolei we wtorek o godz. 11 prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

X zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego (zgodnie z postanowieniem prezydenta RP z marca 2022 r. - 260 żołnierzy i pracowników wojska) wystawiła 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Główne uzbrojenie kontyngentu to 14 czołgów PT-91. Dowódcą obecnej zmiany jest mjr Wojciech Tuchalski.

PKW Łotwa w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności - eFP - na Łotwie; państwem ramowym jest Kanada) wraz z łotewskimi siłami zbrojnymi prowadzi od czerwca 2017 r. na terenie krajów bałtyckich działania związane z odstraszaniem oraz pozostaje w gotowości do obrony przed nagłym ograniczonym atakiem konwencjonalnym Rosji i Białorusi. Funkcjonowanie eFP jest też demonstracją zaangażowania Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnienie bezpieczeństwa zagrożonym krajom członkowskim.

ja

Czytaj także:

Znów pojawił się "seryjny samobójca"? Nie żyje były szef firmy eksportującej rosyjską broń

Arcybiskup Głódź zwolniony z grona członków zakonu. Należał do niego ponad 20 lat

Premier Morawiecki o "Polskim Ładzie". Wypowiedź może być zaskoczeniem

Francja. Znamy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnychKomentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka