Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został zwolniony z grona członków zakonu Kawalerów Maltańskich. Źródło: commons.wikimedia.org
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został zwolniony z grona członków zakonu Kawalerów Maltańskich. Źródło: commons.wikimedia.org

Arcybiskup Głódź zwolniony z grona członków zakonu. Należał do niego ponad 20 lat

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został zwolniony z grona członków zakonu Kawalerów Maltańskich. Doniesienia medialne potwierdził rzecznik prasowy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Tomasz Tarnowski. Kawalerowie nie ujawniają, czy decyzja ma związek z karami, jakie w ubiegłym roku na Głódzia nałożył Watykan.

Głódź zwolniony z grona członków zakonu 

Onet.pl poinformował, że abp. Sławoj Leszek Głódź na początku bieżącego roku został usunięty ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Zakonu Maltańskiego. Do tego prestiżowego zakonu należał ponad 21 lat. Tomasz Tarnowski, rzecznik prasowy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który jest oficjalną organizacją Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce, potwierdził tę informację. 

Kawalerowie Maltańscy ujawniają, czy decyzja ma związek z karami, które zostały nałożone na Głódzia przez Watykan w ubiegłym roku. Stolica Apostolska zbadała i potwierdziła jego zaniedbania w kierowaniu archidiecezją gdańską.

Hierarcha ukarany przez Watykan

Stolica Apostolska w marcu 2021 roku przeprowadziła postępowanie ws. zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia dotyczących molestowania nieletnich przez księży. 

Po zakończeniu dochodzenia Watykan podjął w stosunku do hierarchy decyzję o nakazie zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.

Nakazano mu również dokonania wpłaty na rzecz "Fundacji św. Józefa" z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. 

Głódź został Sołtysem 

W czerwcu ubiegłego roku abp. Sławoj Leszek Głódź po decyzji Stolicy Apostolskiej musiał zamieszkać poza archidiecezją gdańską. 

Sławoj Leszek Głódź udał się do Piasek (to część Bobrówki na Podlasiu, rodzinnej miejscowości Głódzia), gdzie został wybrany sołtysem. W miejscowości do głosowania uprawnionych jest 36 osób. - Na zebraniu było dziewięć osób. Wszyscy zagłosowali jednomyślnie (na Głódzia) - informował wówczas "Kurier Poranny".

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo