Abp Leszek Głódź i bp Janiak z zakazami. Watykan zdecydował ws. kryjących pedofilię

Abp Sławoj Leszek Głódź. fot. Piotr Drabik/Wikimedia
Abp Sławoj Leszek Głódź. fot. Piotr Drabik/Wikimedia

Stolica Apostolska zakończyła postępowanie ws. zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia dotyczących molestowania nieletnich przez księży. Decyzje zapadły również ws. biskupa Edwarda Janiaka. Obaj byli wymienieni w filmach braci Sekielskich na temat pedofilii w Kościele.

Komunikat Nuncjatury apostolskiej w sprawie arcybiskupa seniora gdańskiego i biskupa seniora kaliskiego przekazał Episkopat na swojej stronie internetowej.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezji" - głosi komunikat ws. abp. Głódzia.

Wyjaśniono, że po zakończeniu dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do hierarchy decyzję o nakazie zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.

Abp. Głódziowi nakazano też wpłatę "z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz 'Fundacji św. Józefa', z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć".

Arcybiskup Głódź był wymieniony w dokumencie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". W jednej ze scen  Głódź dziękuję Lechowi Wałęsie za obronę księży przed oskarżeniami. W filmie Sekielskiego kapelan Wałęsy ks. Franciszek Cybula przyznał się do molestowania ministranta.

W przypadku bp. Edwarda Janiaka również zaznaczono, że decyzje zapadły również po dochodzeniu w sprawach "nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją".

Wobec bp. Janiaka także zdecydowano o nakazie zamieszkania poza diecezją kaliską oraz zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.

Biskup również musi wpłacić z osobistych funduszy "odpowiedniej sumy" na rzecz "Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Biskup Janiak został przedstawiony w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich jako ten, który tuszował problem pedofilii wśród księży.


KJ

Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo