Abp Sławoj Leszek Głódź. fot. Piotr Drabik/Wikimedia
Abp Sławoj Leszek Głódź. fot. Piotr Drabik/Wikimedia

Abp Leszek Głódź i bp Janiak z zakazami. Watykan zdecydował ws. kryjących pedofilię

Redakcja Redakcja Pedofilia Obserwuj temat Obserwuj notkę 125

Stolica Apostolska zakończyła postępowanie ws. zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia dotyczących molestowania nieletnich przez księży. Decyzje zapadły również ws. biskupa Edwarda Janiaka. Obaj byli wymienieni w filmach braci Sekielskich na temat pedofilii w Kościele.

Komunikat Nuncjatury apostolskiej w sprawie arcybiskupa seniora gdańskiego i biskupa seniora kaliskiego przekazał Episkopat na swojej stronie internetowej.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezji" - głosi komunikat ws. abp. Głódzia.

Wyjaśniono, że po zakończeniu dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do hierarchy decyzję o nakazie zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.

Abp. Głódziowi nakazano też wpłatę "z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz 'Fundacji św. Józefa', z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć".

Arcybiskup Głódź był wymieniony w dokumencie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". W jednej ze scen  Głódź dziękuję Lechowi Wałęsie za obronę księży przed oskarżeniami. W filmie Sekielskiego kapelan Wałęsy ks. Franciszek Cybula przyznał się do molestowania ministranta.

W przypadku bp. Edwarda Janiaka również zaznaczono, że decyzje zapadły również po dochodzeniu w sprawach "nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją".

Wobec bp. Janiaka także zdecydowano o nakazie zamieszkania poza diecezją kaliską oraz zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.

Biskup również musi wpłacić z osobistych funduszy "odpowiedniej sumy" na rzecz "Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Biskup Janiak został przedstawiony w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich jako ten, który tuszował problem pedofilii wśród księży.


KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj125 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo