Biskup Janiak prosi o modlitwę i twierdzi, że trwa nagonka. Pokłosie filmu Sekielskich

Biskup kaliski Edward Janiak wystosował list do wiernych. Fot. Wikipedia
Biskup kaliski Edward Janiak wystosował list do wiernych. Fot. Wikipedia

Biskup kaliski Edward Janiak skierował list do wiernych parafian z prośbą o modlitwę. Odezwę duchownego przeczytano we wszystkich kościołach w diecezji kaliskiej. Biskup został przedstawiony w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich jako ten, który tuszował problem pedofilii wśród księży. 

Z okazji święta Trójcy Świętej we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej odczytano list biskupa Edwarda Janiaka. Opublikowano go na stronach internetowych kurii. 

- Polecam Bogu całą Diecezję, kapłanów, siostry i rodziny, prosząc, aby nauczył wszystkich wierności własnemu, prawemu sumieniu, bo jest ona niczym innym, jak Jego urzeczywistnioną miłością. Proszę też, aby wierni naszej Diecezji żyli życiem Eucharystii i wzrastali w nieskończonej miłości Chrystusowej, by umieli dostrzegać uczciwych i oddanych służbie Bożej kapłanów, których odpowiedzią na wielką miłość Chrystusa jest ich posługa z pełną gotowością i całym sercem - napisał duchowny. 

Biskup Janiak zwrócił się też do wiernych z prośbą "o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem".

- Wpatrzony w Jezusa Eucharystycznego objawiającego miłość Trójcy Świętej z serca błogosławię - zakończył list bp Janiak, który jest "czarnym charakterem" w dokumencie o tuszowaniu pedofilii wśród księży autorstwa braci Tomasza i Marka Sekielskich. Dziennikarze w filmie "Zabawa w chowanego" dotarli do ofiar ks. Arkadiusza Hajdasza, który pełnił posługę w diecezji. Bracia byli molestowani seksualnie przez duchownego, zwracali się o pomoc do bp Janiaka - bezskutecznie. 

Autorzy reportażu oskarżyli biskupa o to, że przenosił Hajdasza z parafii na parafię, wiedząc o jego pedofilskich skłonnościach. W dniu 2 czerwca ukazał się komunikat metropolity poznańskiego ws. bp Edwarda Janiaka. Wszczęto dochodzenie ws. tuszowania pedofilii w diecezji kaliskiej. 

- W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych - poinformował arcybiskup Stanisław Gądecki. 

- Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych - czytamy. 

GW

Lubię to! Skomentuj187 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo