Abp Głódź z tabliczką "SOŁTYS". Fot. Urząd Gminy Jaświły
Abp Głódź z tabliczką "SOŁTYS". Fot. Urząd Gminy Jaświły

Abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach (to część Bobrówki na Podlasiu, rodzinnej miejscowości Głódzia). Duchowy przebywa tam, po tym jak został ukarany przez Stolicę Apostolską.

Jak wynika z informacji Urzędu Gminy Jaświły, wybory uzupełniające na sołtysa odbyły się 16 czerwca. "Wybory były następstwem śmierci wieloletniego sołtysa wsi Mociesze śp. Edwarda Skiścima oraz rezygnacji Pana Edwarda Klisz sołtysa Piasek" – przekazał urząd gminy.

W Sołectwie Piaski mieszka 36 osób uprawnionych do głosowania. - Na zebraniu było dziewięć osób. Wszyscy zagłosowali jednomyślnie (na Głódzia) - przekazał w rozmowie z "Kurierem Porannym" Marek Jarosz, zastępca wójta. - Będziemy mieli pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów i pierwszego arcybiskupa – komentował.

Pierwsza sesja rady gminy z nowym sołtysem planowana jest na 29 kwietnia.

Polecamy:

Co ciekawe, w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest zapis, że „duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej”. Od tego zakazu może udzielić dyspensy jedynie Stolica Apostolska.

Tymczasem w marcu abp senior Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezji.

Stolica Apostolska podjęła w stosunku do hierarchy decyzję o nakazie zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.

Abp. Głódziowi nakazano też wpłatę "z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz 'Fundacji św. Józefa', z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć".

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj71 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka