Refleksja na dziś
Blog jak blog. O wszystkim i o niczym
7 obserwujących
89 notek
60k odsłon

Nie traktujmy Rosji jak normalnego kraju

Putin ogłosił mobilizację, szacunki mówią o tym, że powołanych ma być 300 tys. ale nieformalnie mówi się nawet o milionie ludzi. W naszych mediach pojawiło się sporo artykułów o tym, że jest to gest rozpaczy, że rosjanie uciekają za granicę, a armia nie da rady wyszkolić tylu ludzi. Dlaczego więc mam obawy?

Nie tylko covid, czyli inne zagrożenia biologiczne

Odkrycie penicyliny było jednym z największych przełomów w medycynie. Mało było w skali świata wynalazków, które uratowały więcej istnień ludzkich. To właśnie dzięki niej i szerzej innym antybiotykom, potrafimy uratować chorych, którzy dawniej skazani by byli na śmierć. Niestety wygląda na to, że dobre czasy dobiegają właśnie końca.

Kontynent upadłych imperiów

Europa to dziwny kontynent. To jedyne takie miejsce na świecie, gdzie pokonane imperia zgodziły się na współpracę i dzięki temu razem stanowią największą potęgę gospodarczą świata. Gdzie mimo wielu różnic i dawnych zatargów udało się stworzyć chyba najlepsze miejsce do życia na ziemi.

Reforma armii vs. upadły mit niezwyciężonej armii rosyjskiej

Niewątpliwie największym przegranym tej wojny jest mit niezwyciężonych wojsk rosyjskich, wyposażonych w najnowocześniejsze i nie mające odpowiedników w świecie uzbrojenie. Patrząc przez pryzmat starć z armią Ukrainy, muszę powiedzieć, że nawet nasze niedoinwestowane bądź co bądź wojsko było by w stanie wraz z sojusznikami zatrzymać rosyjską inwazję i prawdopodobnie spuścić jej niezły łomot.