Niemiecki generał o sytuacji na Litwie: "Oceniam ją jako bardzo wybuchową"

Emerytowany niemiecki generał Roland Kather ocenia sytuację na Litwie jako "bardzo wybuchową". Czy dojdzie do uruchomienia artykułu piątego NATO? (fot. Facebook/WELT Nachrichtensender)
Emerytowany niemiecki generał Roland Kather ocenia sytuację na Litwie jako "bardzo wybuchową". Czy dojdzie do uruchomienia artykułu piątego NATO? (fot. Facebook/WELT Nachrichtensender)
Roland Kather, emerytowany generał armii niemieckiej stwierdził ocenił obecną sytuację na Litwie Jego zdaniem jest ona "bardzo wybuchowa". W rozmowie z dziennikiem "Welt" oznajmił, że ma nadzieję, że "nie dojdzie do konfrontacji, bo to automatycznie oznaczałoby przypadek z art. 5 NATO".

Napięcia na Litwie

Kather pytany o ocenę obecnej sytuacji na Litwie oraz o to, czy istnieje niebezpieczeństwo, że w przypadku podjęcia działań zbrojnych przez Rosję, któryś z członków NATO może zostać wciągnięty do wojny, Kather odpowiedział: "Cóż, oceniam sytuację jako bardzo wybuchową".

— Kaliningrad ma dla Rosji ogromne znaczenie strategiczne. Znajdują się tam pociski Iskander, które mogą być uzbrojone w broń jądrową. Mamy system obrony powietrznej S-400 i wiele innych — podkreślił.

— Istnieje jedno połączenie lądowe z Białorusi przez przesmyk suwalski do Kaliningradu. Przechodzą przez nie wszystkie dostawy — mówi generał — Putin nie będzie się na to godził — dodał.

Generał chciałby, by "dialog na temat tego, jak rozwiązać problem sankcji z jednej strony, a problem niezbędnych dostaw dla ludności w Kaliningradzie z drugiej strony, odbywał się na drodze dyplomatycznej, zanim Putin poczuje się zmuszony do interwencji militarnej".

Czy jest wyjście dyplomatyczne?

"Welt" zauważa, że Rosjanie już teraz są zdania, że problemu nie da się rozwiązać dyplomatycznie, a takie stwierdzenie nie wróży nic dobrego.

— To, co się mówi publicznie, a to, co się dzieje za kulisami, to dwie różne rzeczy — stwierdził Kather.

Generał przyznał, że ma nadzieję, że "nie dojdzie do konfrontacji, bo to automatycznie oznaczałoby przypadek NATO na podstawie artykułu piątego". Na takim przebiegu zdarzeń ucierpiałyby także Niemcy, ponieważ na Litwie "stacjonują również nasze jednostki wojskowe. Prawdopodobnie zostaniemy więc wezwani do natychmiastowej interwencji".

— Nadal mam nadzieję, że uda nam się rozwiązać tę sprawę pokojowo — podkreślił Kather.


RB

Czytaj dalej:

Nie można zmuszać dziecka do kontaktu z rodzicem - ważne orzeczenie TK

Tragedia w Szczecinie. Zmarło dziecko pozostawione w foteliku samochodowym

Ukraina ma już bardzo zaawansowaną broń USA. Jak teraz zachowa się Putin?

Koniec taryfy ulgowej dla rosyjskich lobbystów w UE. Ten zakaz mocno ich zaboli

Alarm dla PiS. Sondaż, który oznacza spadek poparcia dla partii Kaczyńskiego

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka