Rosja wściekła na Norwegię, padły mocne oskarżenia. Rosjanie z wyspy Spitsbergen odcięci

Rosjanie oskarżają Norwegów o nielegalny zakaz przewiezienia ładunku z żywnością na wyspę Spitsbergen. Obraz Noverodus z Pixabay
Rosjanie oskarżają Norwegów o nielegalny zakaz przewiezienia ładunku z żywnością na wyspę Spitsbergen. Obraz Noverodus z Pixabay
Relacje norwesko-rosyjskie zostały wystawione na ciężką próbę. Rosjanie oskarżają Norwegów o nielegalny zakaz przewiezienia ładunku z żywnością na wyspę Spitsbergen. Ten miał trafić do pracujących na wyspie kilkuset rosyjskich górników. Rosja zamierzała wysłać tam dwie ciężarówki z siedmioma tonami zaopatrzenia. Dlaczego Norwegowie nie chcą się zgodzić na transport? Wszystko przez obowiązujące sankcje wprowadzone przez Unię Europejską.

Rosja oskarża Norwegię o nieprzestrzeganie założeń traktatu paryskiego

Polityk Konstantin Kosaczow zarzucił Norwegii, że ta nie przestrzega postanowień wynikających z traktatu paryskiego, podpisanego w 1920 r. Według dokumentu archipelag Svalbard wraz z wyspą Spitsbergen został terytorium zależnym Norwegii, ale jednocześnie każdy kraj sygnatariusz ma przyznane prawa do połowów, polowań i odkrywania zasobów mineralnych. Rosja ma zagwarantowane wydobywanie węgla.

Polecamy: Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych

Norwegia odcięła towary z Rosji. Efekt sankcji UE

Według piątego pakietu sankcji UE pod koniec kwietnia Norwegia zamknęła swoje przejścia dla rosyjskich towarów. Decyzja dotyczy zarówno granicy lądowej, jak i portów morskich. Ambasada Rosji wystosowała apel do MSZ Norwegii, by zrobiono wyjątek dla transportu żywności wysłanej dla górników mieszkających na wyspie Spitsbergen, przypominając o traktacie. Oslo nie zmienia jednak zdania i nie planuje zmiany obowiązujących zasad.

Czytaj: Ogromne kary dla influencerów. Lista celebrytów jest długa

Rosyjscy górnicy z Spitsbergen mogą zostać bez jedzenia

Stanowcza odmowa Norwegii została zinterpretowana przez Rosjan jako atak, przez który "łamane są podstawowe prawa człowieka oraz zasady humanitaryzmu". Kosaczow podkreśla, że pozostawienie górników bez jedzenia jest niemoralne i może wywołać kryzys. Rosyjski polityk stwierdza też, że działania Norwegów naruszające ustalenia traktatu paryskiego poddają w wątpliwość status archipelagu Svalbard.

- Suwerenność we współczesnym świecie nie jest już tylko prawem i możliwością sprawowania pełni władzy państwowej na danym terytorium, ale także prawem i zdolnością do zagwarantowania i ochrony praw jego obywateli - tłumaczył wiceszef wyższej izby rosyjskiego parlamentu na Telegramie.

SW

Czytaj także:

Roskosmos zaatakowany. To odpowiedź hakerów na rosyjskie pogróżki

Norwegia pomoże Ukrainie. Będzie wysyłka szczególnej broni

Budowa zapory na granicy na finiszu. Straż Graniczna pokazała jak wygląda bariera

Przełomowa decyzja Bidena. Polska rośnie w NATO

Lubię to! Skomentuj72 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka